Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Kraje řeší koronavirus

I když v Česku zatím nebyl potvrzený žádný případ nákazy koronavirem, kvůli jeho šíření v Evropě zasedla Bezpečnostní rada OL kraje. Řešila připravenost regionu na případný boj právě s koronavirem. Podle hejtmanství lidé nemají zbytečně podléhat panice. Obyvatele proto bude podrobněji informovat o nemoci i preventivních opatřeních. Zároveň ale pořizuje ochranné pomůcky.

Kraje řeší koronavirus

Živě Ladislav Okleštěk, hejtman OL kraje.

Sdílená kola znovu od března

Od 2. března budou v Ostravě znovu k dispozici sdílená kola. Bude jich více než loni, v ulicích jich bude rozestavěno 900, 400 z nich bude nových. Zvýší se i počet stojanů pro kola z loňských 220 na 280. Kola budou i v dalších 5 obvodech, cyklisté si je tak budou moci půjčit už v 15 městských částech.
Nově budou propojeny systémy ostravské se systémem ve Vřesině a Hlučíně.

ANO povede Okleštěk

Hnutí ANO má do krajských voleb v OL kraji vést nynější hejtman a krajský předseda Ladislav Okleštěk. Kandidátku schválil krajský volební sněm hnutí, projít musí ještě souhlasem celostátního výboru.
V 55členném zastupitelstvu OL kraje má hnutí ANO 16 křesel, v budoucnosti chce krajské vedení pokračovat např. v zlepšování dopravní dostupnosti na Olomoucku.

Napadení ve Městě Albrechticích

Ve Městě Albrechticích na Krnovsku napadl manžel odvolané radní jednoho ze zástupců města. Zastupitel dostal pěstí údajně proto, že jeho hlas rozhodl o odvolání manželky útočníka z městské rady.
K napadení mělo dojít včera večer. Případem se zabývá policie.

Výluka omezí dopravu

Vlaky mezi Přerovem a Nezamyslicemi nahradila autobusová doprava. Po dobu 3 dnů má na trati probíhat údržba trolejového vedení. Výluka se týká osobních vlaků ČD i rychlíků RegioJetu. Právě cestující rychlíky musí v celém úseku z Kojetína až do Brna místo vlaku použít náhradní autobus.

Frenštát vzpomíná na odsun

Živě redaktor Pavel Habram.

Privátní mobilní síť 5G

Technická univerzita v Ostravě spustí v polovině roku privátní mobilní síť 5G. Postupně se tak stane
největší živou laboratoří v Česku, ve které bude testovat např. auta s autonomním řízením nebo simulovat digitální výrobu vedle té fyzické.

Dopady klimatu v MS kraji

Zatravněné střechy, vodní plochy, zastínění nebo třeba zelené fasády. To jsou jen některá opatření,
která by měla pomoci zmírnit dopady změny klimatu. Jako první ze všech krajů v ČR si nechal na dopady klimatu vypracovat analýzu MS kraj.

Kola míří do Gambie

Dalších 450 jízdních kol pro gambijské školáky. Projekt Kola pro Afriku dnes z Ostravy vypravil kontejner, který do afrického státu dorazí zhruba za měsíc. Během 8 let projektu předali dobrovolníci tamním školákům už víc než 8 tis. kol od českých a slovenských dárců.

Někdo to rád Bezruč

Někdo to rád Bezruč. Dokument, který se snaží najít duch ostravského divadla. Během 75 let se stalo fenoménem přerůstajícím hranice regionu. Natáčí se v těchto dnech. Režisér a autor dokumentu
Miroslav Janek pozval diváky na procházku do míst, kde divadlo dříve existovalo.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD