Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Začala stavba terminálu v Havířově

V Havířově začala stavba nového dopravního terminálu za 111 mil. Kč. Prostor před vlakovým nádražím, které vzniklo v 60. letech minulého století, by se měl během roku proměnit v moderní dopravní uzel. Už v červnu současně začne dlouho očekávaná rekonstrukce původní výpravní haly,
postavené v bruselském stylu, které donedávna hrozilo zbouraní.

Dopravní stavby v roce 2020

Na dopravní stavby v MS kraji půjde v letošním roce několik dalších miliard korun. Na konci roku mají stavaři dokončit modernizaci dálnice D48, konkrétně v úseku mezi obcemi Rybí-Rychaltice. Na krajskémapě tak přibude 11,5 km nové dálnice. Na začátku stavební sezony pak odstartuje stavba
dlouho očekávaného obchvatu Karviné. A nejpozději v květnu ještě skončí stavba nových výškovických mostů v Ostravě. Pokračovat se bude také na stavbách obchvatů Frýdku-Místku, Třince a Krnova.

Rekonstrukce havířovského nádraží

A vracíme se ke stavbě nového dopravního terminálu v Havířově. Na podrobnosti se ve vysílání zpravodajské ČT24 ptala Lucie Botorová.

Dvě ordinace pro bezdomovce

MZ ČR vybralo první dvě ordinace, které zajistí poskytování zdravotně sociálních služeb lidem bez domova. Ordinace pro chudé Ostrava dostane dotaci ve výši 6,5 mil. Kč a Charita Olomouc 7,5 mil. Kč.
Pilotní provoz začne 1. dubna. Služby tohoto typu mají vzniknout v 6 velkých městech a fungovat 2 roky.

Výjimky kácení zrušeny

MŽP ČR zrušilo 3 výjimky umožňující kácení stromů v kůrovcem zasažených lesích v I. a II. zóně CHKO Jeseníky. Výjimky vydala loni Správa CHKO Jeseníky a odvolaly se proti nim organizace Hnutí Duha a Společnost přátel Jeseníků, které v prosinci vyzvaly MŽP ČR, aby zrušilo 7 z 10 platných výjimek na kůrovcovou těžbu. Třeba v rezervaci Suchý vrch ministerstvo výjimku potvrdilo.

Darkov trápí obchvat a těžba

Živě redaktorka Tereza Krumpholzová.

Kontroly kamionů v Přerově

Policie i vedení radnice řeší tristní dopravní situaci v Přerově. Ve městě jsou dlouhodobé problémy,
které se ještě zhoršily po otevření části dálnice D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem. Jednou z pomocí mají být policejní hlídky, které brání vjezdu kamionů do města.

Sníh komplikoval dopravu

Živě redaktor Marek Slavík.

100 let připojení Hlučínska

Když se 2 roky po 1. světové válce stalo Hlučínsko součástí Československa, místní to přijali chladně.
Mluvili sice česky, ale vzhledem k historii regionu na slezsko-polském pomezí se cítili a mysleli jako Němci. 100. výročí připojení si lidé připomínají právě v těchto dnech.

West Side Story v NDM

Národní divadlo moravskoslezské uvede muzikál West Side Story. Slavné dílo s hudbou Leonarda Bernsteina bylo v Česku nastudované jen 7x. V Ostravě se bude hrát poprvé. Příběh Romea a Julie,
ale na pozadí boje dvou pouličních gangů v newyorské chudinské čtvrti, měl původní pracovní název
East Side Story. Jako West Side Story se stal zlomovým muzikálovým dílem.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD