Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Přípravy na extrémní pochod vrcholí

24 hodin na Lysé hoře. Extrémní závod ve výstupech na nejvyšší horu Beskyd startuje už zítra dopoledne. Letos čeká na závodníky těžká, zledovatělá trať. Dnes pořadatelé finišovali s přípravami.
Na start se postaví přes tisíc závodníků, letos se poběží už po deváté.

Přípravy na extrémní pochod vrcholí

Živě Libor Uher, vedoucí závodu LH24.

Čtyři zájemci o Karnolu

Čtyři stavební firmy mají zájem o opravu historických budov v areálu bývalé textilky Karnola nedaleko centra Krnova. V budovách má vzniknout interaktivní muzeum. Firmy se přihlásily do zadávacího řízení.
Nabídky vyhodnotí počátkem února zastupitelé. Objekt v prosinci 2017 zničil úmyslně založený požár.

Hasiči a biskupství našli kompromis

Replika dřevěného kostela v Třinci-Gutech se nejspíš začne stavět na jaře. I když jednání o jeho budoucím zabezpečení stále pokračují. Ředitel HZS MS kraje dnes řekl, že už s biskupstvím našel kompromisní variantu a nemělo by tedy nic bránit ve vydání stavebního povolení. To vázlo právě na zajištění protipožární bezpečnosti.

Peníze EU pro hornické regiony

Evropská komise zveřejnila návrh investičního plánu pro udržitelnou Evropu. Součástí návrhu je i Fond pro spravedlivou transformaci. Peníze z tohoto fondubudou rozděleny mezi regiony ekonomicky závislé na těžbě a spalování uhlí. V budoucnu by se prostředky mohly dostat i do MS kraje. Právě regionů závislých na těžbě, jako je MS kraj,se snaha o klimatickou neutralitu dotkne nejvíce.

Výuka v kontejnerech

Žáci základní školy v Ludgeřovicích budou mít třídy v obytných kontejnerech. Obec tak chce dočasně vyřešit nedostatek místa v budovách. Do školy totiž dochází také žáci z vedlejších Markvartovic a roste také zájem rodičů z okolních škol.

Hasiči bilancují

K více než 20 tis. událostí vyjížděli moravskoslezští hasiči v loňském roce, nejčastěji pak k technickým haváriím. Při nich např. odstraňovali spadlé stromy při silném větru. Jeden z nejnáročnějších zásahů
byl červnový požár v depu dopravního podniku v Ostravě na Hranečníku. Tam díky technické závadě
shořelo 13 autobusů za 27 mil. Kč.

Lokomotivy na prodej

Na kolejích i mimo ně. Staré lokomotivy a vagóny slouží po vyřazení nejrůznějším účelům. Některé opravují nadšenci a tahají historické vlaky, z jiných jsou hotely nebo restaurace. Celkem 13 strojů po celé republice teď k prodeji nabízí i ČD Cargo. Společnosti se je už nevyplatí opravovat.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD