Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Čipování psů už povinné

Od začátku roku musí mít čip pod kůží každý pes starší 3 měsíců. Dnes skončila doba hájení. Kontroly bude provádět Státní veterinární správa i městská policie. Budou spíš namátkové, inspektoři se budou zaměřovat především na problematické chovy psů. Podle veterinářů i majitelů je problém, že nefunguje jeden společný registr, ale hned několik.

Čipování psů už povinné

Živě Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy Ostrava.

Amadeus Real neuspěl se stížností

Ústavní soud odmítl stížnost developerské firmy Amádeus Real, která od Ostravy žádala přes 1,5 mld. Kč za údajně zmařenou investici. Ta se týkala stavby multifunkčního areálu v centru města. Z projektu ale nakonec sešlo. Ostrava podle žaloby neposkytla společnosti smluvenou součinnost. Okresní soud původně označil žalobu za oprávněnou, krajský soud ji ale před 3 lety zamítl. Firma se u ústavního soudu domáhala spravedlivého procesu.

UP chce vzdělávat v Iráku

Program zaměřený na celoživotní vzdělávání zahájila v iráckém Irbílu Univerzita Palackého v Olomouci. Chce tímto způsobem podpořit rozvoj metropole iráckého Kurdistánu i celého regionu. Program nazvaný Petroleum Engineering olomoucká univerzita v Irbílu spustila minulý týden. UP v Irbílu plánuje výuku až 6 bakalářských studijních programů, avšak vše bude podle rektora závislé na výsledcích akreditačního řízení.

Ministr zdravotnicví ve FN

Živě redaktorka Lucie Botorová.

Choltický poldr dokončen

Snížení povodňových průtoků, omezení odnosu zemědělské půdy a také ochrana městyse Litultovic.
To má zajistit nově dokončená 200 metrů dlouhá hráz suché nádrže s názvem Choltický na Opavsku.
Patří do soustavy protipovodňových opatření vybudovaných Povodím Odry v MS kraji.

Výzkumníkům chybí vzorky

Výzkumníci v Kopřivnici na Novojičínsku trénují psy v odhalování rakoviny. Průběžné výsledky dokazují, že psi umějí vyčenichat infikovaný vzorek už v prvopočátku nemoci, tedy ještě dřív, než to dokážou přístroje. Ke zdokonalení výzkumu a k budoucímu převodu metody do praxe teď ale pracovníci potřebují nové pachové stopy, od zdravých i nemocných lidí.

Mosty v havarijním stavu

20 mostů v havarijním stavu má v OL kraji v letošním roce projít opravou. Mostů, které jsou ve velmi špatném stavu, je ale v kraji více než 100. Náklady na jejich opravu se pohybují ve stamilionech korun,
na letošní rekonstrukce zastupitelé plánují rozpočet asi 130 mil. Kč.

Osm žen v NDM

V každé ženě je ukryto tajemství a nebezpečí. Dramatik Robert Thomas toho využil a na konci 50. let
napsal krimikomedii, která odhaluje sílu a umění ženské přetvářky i rafinovanosti. Osm žen dnes patří
k nejuváděnějším hrám světa. V těchto dnech ji uvádí Národní divadlo moravskoslezské.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD