Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Přípravy na Tříkrálovou sbírku

Vrcholí přípravy na Tříkrálovou sbírku. Charitativní akce tradičně začnes příchodem nového roku
po celé republice, a to už po dvacáté. Ovšem v olomoucké arcidiecézi, kde tradice vznikla, půjde už o 21. ročník. Naposledy třeba prostřednictvímDMS zpráv nebo přímo koledníkům lidé darovali přes 122 mil. Kč.

Přípravy na Tříkrálovou sbírku

Živě s Markem Navrátilem, prvním koordinátorem Tříkrálové sbírky a ředitelem Charity Konice

Baník hledá nového trenéra

U fotbalistů Baníku Ostrava skončil trenér Bohumil Páník. Vedení klubu se s ním dohodlona ukončení spolupráce, jeho nástupce představí v příštích dnech. Jedním z adeptů by měl být bývalý trenér Dukly Luboš Kozel. Páník opouští ostravskou střídačku po 22 měsících na 7. místě tabulky, ale s minimální ztrátou na 5. Mladou Boleslav a 6. Slovácko. Nový kouč by měl ostravské fotbalisty vést už v prvním tréninku zimní přípravy, která odstartuje 6. ledna.

Havířov má participativní rozpočet

Havířov pro příští rok, stejně jako letos, uvolní 5 mil. Kč na projekty participativního rozpočtu. Z těchto peněz město financuje nápady svých obyvatel, které budou moci posílat od poloviny ledna. Pro tento rok zvítězilo např. vybudování pumptrackového hřiště nebo výsadba květinových záhonů.

Žaloba na ministerstvo

Obvod Mariánské Hory a Hulváky dnes podal žalobu na MŽP ČR. A to kvůli jeho kladnému a zároveň závaznému stanovisku k rozšíření spalovny odpadů SUEZ. Jedná se o první žalobu svého druhu v Česku. Obvod si od žaloby slibuje zvrácení rozhodnutí ministerstva. Spalovna by údajně mohla ještě víc zhoršit životní prostředí na Ostravsku.

Potíže s eNeschopenkami

Před 2 lety elektronické recepty, od 1. ledna 2020 budou lékaři pacientům nově vystavovat elektronické neschopenky. A někteří z nich si nejsou jistí, jak bude systém fungovat. Jeho dosavadní testování nepovažují za dostatečné. I z tohoto důvodu část praktických lékařů na Zlínsku bude neschopenky vypisovat jako dřív. Tedy ručně na papírový formulář.

Jeseníky zaplavily turisti

Plná parkoviště a fronty lyžařů u lanovek a zasněžené svahy technickým sněhem. Tak momentálně vypadá zima v Jeseníkách. Chaty a hotely jsou před Silvestrembeznadějně plné. To v Beskydech odstartovala lyžařská sezóna jen v několika střediscích. V Dolní Lomné letos postavili novou sedačkovou lanovku. Zítra se poprvé po 6 letech rozjede. Lyžaři ale právě kvůli nedostatku sněhu se na svahu svezou až v lednu, až se podaří sjezdovku dostatečně zasněžit.

Krádež peněz z veřejné sbírky

Z krádeže obvinili policisté 23letého zloděje, který na náměstí ve Frýdku-Místku ukradl téměř 10 tis. Kč z veřejné sbírky vánoční strom. Městští strážníci podezřelého zatkli bezprostředně po krádeži a předali ho policistům. Peníze ze sbírky už policité vrátili zástupcům města Frýdek-Místek, které sbírku
každoročně pořádá.

Města chystají ohňostroje

Do začátku nového roku zbývají necelé 2 dny. Města po celé zemi proto začala připravovat silvestrovské a novoroční ohňostroje. Spousta z nich nechává oslavy nového roku až na 1. ledna.
Do světelných show radnice investují i statisíce korun. Někteří lidé ale dávají přednost vlastním, menším ohňostrojům.

Cestu legionáře mapuje jeho vnuk

Putování legionáře Václava Balcara z Ruska domů mapuje jeho vnuk. K dispozici má unikátní fotografie, které jeho děda na konci války pořídil. Desítky negativů i skleněných desek ukrývají jedinečný dobový dokument. Nejen pomocí nich podrobně rekonstruuje vojenskou pouť svého předka a s ní i kus válečné historie.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD