Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Stížnosti ekologů na kácení v Jeseníkách

O zrušení 7 z 10 výjimek žádá MŽP ČR Sdružení přátel Jeseníků. Výjimky lesníkům udělila Správa CHKO Jeseníků, dovolují kácení stromů za účelem boje proti kůrovci. Sdružení s postupem CHKO nesouhlasí a tvrdí, že kácením přispívá k plošné destrukci hor, CHKO se brání, jedná se prý o efektivní způsob boje proti kůrovcové kalamitě.

Stížnosti ekologů na kácení v Jeseníkách

Živě Petr Šaj, vedoucí Správy CHKO Jeseníky.

Soud osvobodil fanoušky Sigmy

Obvodní soud pro Prahu 10 dnes znovu osvobodil trojici fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc. Ti čelí obžalobě z dva roky starého napadení muže tmavé pleti v tramvaji. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že skutek spáchali právě obžalovaní. Verdikt není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu může odvolat.
Všichni 3 muži vinu odmítají.

Čistička na Lysé hoře nestíhá

Čistička odpadní vody na vrcholu Lysé hory v Beskydech je přetěžována, nezvládá nárazové zatížení a počty turistů. Firma AK 1324, která provozuje čističku i jednu z horských chat na vrcholu, dostala od ostravské pobočky ČIŽP pokutu 100 tis. Kč. Ředitel společnosti problém připustil. Firma podle něj hledá řešení.

Likvidace rafinerie v polovině

44 milionů korun. Tolik bude stát odstranění staré ekologické zátěže v areálu bývalé rafinerie v Bohumíně.
S dekontaminací začal stát loni v říjnu. Důvodem byly ropné látky, které znečistily půdu i spodní vody.
A to do hloubky až čtyř metrů. Denně tu teď z areálu k likvidaci vyvezou až tisíc tun zeminy.

Mikuláš s Českou televizí

Mikulášská nadílka v podobě čerstvě vyrobené pohádky. Tradiční adventní dárek, který dětem s rodinným či zdravotním hendikepem každoročně věnuje ostravské studio České televize. V kinosále Velkého světa techniky v Dolních Vítkovicích jim dnes promítlo novou pohádku Princezna a půl království.

Tresty za obchod s tabákem

Nelegální obchod s tabákem, při kterém stát na spotřební dani přišel o 216 mil. Kč, potrestal Krajský soud v Ostravě. Podle soudu se na obchodech a zpracování tabákových listů podílelo 7 lidí. Kromě jedno obžalovaného, který dostal podmínku, vyměřil soud až 7,5leté tresty vězení. Verdikt není pravomocný.

Přípravy na sezónu vrcholí

V lyžařských areálech vrcholí přípravy na zimu. Letošní sezóna začíná kvůli teplému počasí později než v předchozích letech. O víkendu se ale už otevřou desítky středisek po celé zemi. Milovníci běžkařských tratí
si ale budou muset ještě počkat, přírodního sněhu je stále málo.

Přípravy na Tříkrálovou sbírku

Už za necelý měsíc v celé republice vyrazí do ulic Tři králové. Právě v těchto dnech vrcholí přípravy charit po celé republice. Jen v Ostravě přitom sbírka loni přinesla více než 2 mil. Kč.

Čert s Mikulášem a andělem mezi dětmi

Čert, Mikuláš a anděl navštěvují děti po celém Česku. Do ulic vychází tradičně trio po setmění. Už dopoledne obcházeI školy a školky. Tradicí si křesťané po celém světě připomínají svátek sv. Mikuláše. Ten připadá na 6. prosince.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD