Replika vyhořelého dřevěného kostela v Třinci–Gutech se letos stavět nezačne. Stavbu brzdí spor biskupství s hasiči kvůli protipožárnímu zabezpečení. Církev prosazuje levnější variantu než požadují hasiči.
Ministerstvo životního prostředí už podruhé zrušilo výjimku, která umožňovala kácení v národní přírodní rezervaci Rejvíz. Proti zásahům CHKO Jeseníky se dlouhodobě staví ekologické organizace.
Čtrnáct osobností, které se zasloužily o rozvoj demokracie, ocenil rektor Univerzity Palackého v Olomouci. Medaili dostala například obudsmanka Anna Šabatová anebo sestra bratří Mašínů Zdena Mašínová.

Obsah dílu

Spor o protipožární zabezpečení kostela Guty

Replika vyhořelého dřevěného kostela v Třinci–Gutech se letos stavět nezačne. Stavbu brzdí spor biskupství s hasiči kvůli protipožárnímu zabezpečení. Napojení na centrální pult ochrany je ale pro tamní diecézi drahé, proto stále preferuje levnější variantu,čili soukromou bezpečnostní agenturu.

Spor o protipožární zabezpečení kostela Guty

Živě Jiří Pokorný, děkan Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO.

Příprava stavby kostela v Gutech

Dřevěná konstrukce repliky kostela v Gutech je už hotová. Tesařská firma ji v Hošťálkové na Vsetínsku už sestavila, aby ověřila, zdali všechny trámy a spoje k sobě pasují. Finální stavba v Gutech tak bude rychlejší. Biskupství zároveň zadalo výrobu 4 nových zvonů v Polsku.

Olomoučtí radní schválili rozpočet bez investic

Olomoucká městská rada dnes schválila návrh rozpočtu města na příští rok, který proti původním plánům neobsahuje stamilionové investice do stavby další části tramvajové trati na sídlišti Nové Sady a odpadového centra. Peníze město investuje do oprav infrastruktury. Návrh rozpočtu musí ještě schválit zastupitelstvo.

Slezské Rudoltice třetí nejkrásnější nádraží

V soutěži Nejkrásnější nádraží letos získala třetí místo stanice ve Slezských Rudolticích, která prošla rekonstrukcí, díky níž získala svou prvorepublikovou podobu pamatující vznik této trati,úzkokolejky z Třemšené do Osoblahy. Titul Nejkrásnější nádraží obdržely Rozsochy v kraji Vysočina.

Výpověď podle soudu platí

Výpověď jednatele jedné z odborových organizací opavské společnosti Teva je platná. Rozhodl o tom dnes krajský soud. Rozhodl tak opačněnež na jaře Okresní soud v Opavě. Rozhodnutí je pravomocné.

Rektor ocenil významné osobnosti

14 osobností, které se zasloužily o rozvoj demokracie, ocenil rektor Univerzity Palackého v Olomouci.
Medaili dostala např. obudsmanka Anna Šabatová anebo sestra bratří Mašínů Zdena Mašínová. Ceremoniál byl součástí oslav připomínající 17. listopad.

Fórum zaměstnanosti

Čtvrtá průmyslová revoluce a její vliv na trh práce. O tom, na co se kvůli automatizaci a digitalizaci
budou muset připravit zaměstnanci, podniky i stát, v Olomouci debatují odborníci na 2denní konferenci Fórum zaměstnanosti. Pořádá ji MPSV ČR. Do diskuze se zapojili i ministři a další zástupci resortů práce
ze zemí Visegrádské čtyřky.

Fórum zaměstnanosti

A na očekávané změny trhu práce se dnes předsedy konfederace odborových svazů Josefa Středuly i přímo ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové ptal Dušan Gavenda.

Policisté dopadli zloděje z MHD

Policisté obvinili 34letého muže, jenž v tramvajích a autobusech v Ostravě okradl nejméně 11 lidí,
především ženy s kočárky a seniory. Z tašek, které visely na madlech kočárků, bral peněženky a mobilní telefony. Usvědčily ho kamerové záznamy. Nejstarším okradeným je 79letý muž, jemuž vytáhl peněženku z oblečení.

Listopad 1989 si připomínají studenti

30. výročí sametové revoluce si připomínají také žáci ostravských gymnázií. Ti se zúčastnili v rámci studentské historické konference soutěže v centru Ostravy. Žáci museli splnit několik úkolů,
které prověřily jejich znalosti o pádu komunistické totality. Pedagogové působící na gymnáziu
Olgy Havlové pak připravili pro své studenty únikovou hru s názvem "Pět zámků ke svobodě".

Marxova tchýně slaví 30 let

Dva dny před 17. listopadem oslaví 30 let své existence Marxova tchýně - punková kapela, která patřila k ostravským klubům 90. let. Její členové plánovali ještě před revolucí ilegální koncerty domluvené tichou poštou.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD