Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nový typ asfaltu pro horské silnice

Před začátkem zimy vrcholí opravy silnic druhých a třetích tříd. Část cesty ve Vrbně pod Pradědem
teď silničáři nahrazují moderním nanoasfaltem. Ten po souhlasu Státního fondu dopravní infrastruktury testuje Krajský úřad jako možnou budoucí technologii pro další silnice. Nová metoda by měla prodloužit jejich životnost a snížit tak náklady krajena opravy.

Nový typ asfaltu pro horské silnice

Jak budou testy vypadat a kdy bude moci vedení MS kraje novou metodu využít i na další silnice,
se náměstka hejtmana MS kraje Jakuba Unucky ptala Lucie Botorová.

Páchl merkaptan

Moravskoslezští záchranáři ve čtvrtek na Karvinsku ošetřili 4 lidi, kteří se nadýchali plynu, jenž se šířil regionem. Trpěli nevolností a závratěmi. Plyn byl cítit na několika místech od Ostravy, přes Havířov až na Frýdecko-Místecku. Zdroj se zatím nepodařilo lokalizovat. Podle ČIŽP šlo o merkaptan, který se přidává do zemního plynu, aby při jeho úniku byl cítit zápach. Ten byl cítit i dnes.

Bohumín hledá zubaře

V 21tis. Bohumíně je ohrožena stomatologická péče. 2 zubní lékařky totiž odcházejí do důchodu
a od nového roku zavřou své ordinace. Tisícům lidí hrozí, že přijdou o zubaře. Město se proto nové lékaře snaží přilákat na připravenou ordinaci i bydlení. Momentálně působí na území města 7 zubních lékařů.

Pachatelem jsou extrémní pravičáci

Odstraňování červené barvy, kterou vandalové poškodili památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě, začne pravděpodobně příští týden. Čeká se na souhlas Krajského úřadu MS kraje.
K nástřikům na místě pietních akcí se přihlásili příznivci extrémně pravicové Národní a sociální fronty.
Případ vyšetřují policisté.

Hrady a zámky končí sezónu

Na hradech a zámcích v MS kraji pomalu končí hlavní turistická sezóna. Ta se podle kastelánů
letos vyvedla. Čísla návštěvnosti byla mnohdy rekordní. Teď údržbáři a uklízečky přemisťují nábytek
a na zimu zakrývají vzácné exponáty. Většina památek své brány otevře zase až na jaře.

Kříže na místě bývalých obcí

Ve vojenském újezdu Libavá byly posvěceny dva kříže, které na místě stávaly ještě v době, kdy byly na tamním území osídlené vesnice. Kříže nechal opravit Okrašlovací spolek, podle něhož jsou nedílnou součástí krajiny, přestože teď patří do běžně nepřístupného území vojenského újezdu.

250 hasičů světa v Ostravě

Živě Vladimír Vlček, ředitel Hasičské záchranné služby MS kraje.

135 let Pohorské jednoty Radhošť

135 let od svého vzniku slaví Pohorská jednota Radhošť. Jedná se o nejstarší český turistický spolek. O čtyři roky totiž předběhla Český klub turistů. Jednota se zasloužila např. o vybudování dnes už legendárních staveb Moravskoslezských Beskyd jako Libušín nebo hotel Tanečnice. V současnosti jim patří už jen turistická chata na Velkém Javorníku.

Zlatý osel v Komorné scéně Aréně

Muž v podobě osla poznává lidský charakter. Ostravská Komorní scéna Aréna otevírá sezónu dramatizací antického románu filozofa Luciuse Apuleia Zlatý osel. Román složený z příběhů popisuje intriky a slabosti lidí.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD