Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

14 trestních oznámení za privatizaci OKD

Kvůli někdejší privatizaci těžební společnosti OKD padne 14 trestních oznámení. Sněmovní vyšetřovací komise je podá např. na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a tehdejšího ministra za ODA Vladimíra Dlouhého. Trestnímu oznámení budou čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, i další lidé.

Firmy si vychovávají zaměstnance

Nezaměstnanost v MS kraji už druhý měsíc stagnuje. Česko se dlouhodobě drží na rekordně nízkých číslech. Co je na jedné straně dobrá zpráva pro zaměstnance, na druhé straně horší pro zaměstnavatele. Firmy řeší, jak sehnat zaměstnance, zejména ty technicky zaměřené. Např. strojírenská firma Komas z Opavy si z místního učiliště vybírá nejlepší studenty v ročníku a postupně je zapracovává do provozu.

Sokolové uctili oběti

Pietním aktem si ostravští sokolové u pamětní desky v Čapkově sokolovně připomněli Památný den sokolstva, poprvé jako významný den. Je vzpomínkou na noc ze 7. na 8. října 1941, kdy nacisté na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zatkli přes 1500 představitelů sokolské organizace a deportovali je do koncentračních táborů. O několik dní později nacisté Sokol zakázali.
Během 2. světové války bylo podle odhadů zavražděno, nebo zemřelo v boji asi 5000 sokolů.

Papcel propouští

Litovelský výrobce papírenských strojů Papcel, který je od poloviny září kvůli více než 400milionovým dluhům v úpadku, zahájil na sklonku léta propouštění. Počet zaměstnanců Papcelu by se do 1. listopadu měl snížit o osm desítek ze dvou stovek na 120 pracovníků.

Hněvotín jedná o obžalobě na kraj

Živě redaktorka Natálie Flajžíková.

14 trestních oznámení za privatizaci OKD

Živě Lukáš Černohorský, předseda vyšetřovací komise k OKD.

Dotační podvod před soudem

Údajný dotační podvod za téměř 2,5 mil. Kč a pokus o podvod získat další více než 3 mil. Kč pro Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Klub Stonožka, začal projednávat Krajský soud v Ostravě. Státní zástupce za to obžaloval ekonoma asociace Petra Vaška. Ten se u soudu přiznal
ke zfalšování dokumentů, bez kterých by dotaci z Krajského úřadu MS kraje nedostali.

Část obchvatu Opavy otevřena

Od dnešní půlnoci budou moct řidiči jezdit po nové části obchvatu Opavy. Silnice má odvést tranzitní dopravu z centra města. Úsek má necelé 2 km a zhruba jeho polovinu lemují protihlukové stěny.
Ještě letos by mělo ŘSD najít firmu, která příští rok začne stavět západní část obchvatu.

Záchranáři cvičili v tunelu

Železniční nehoda s velkým množstvím zraněných. Právě tu simuluje taktické cvičení všech složek IZS
v tunelu v Mostech u Jablunkova. Cvičení má navíc prověřit traumaplán třinecké nemocnice.

Začaly výlovy rybníků

Na Novojičínsku začal výlov Jistebnických rybníků. Jako první vylovili rybáři rybník Prosňák. Celkově očekávají přes 150 tun ryb. Ty poputují k vánočním prodejům. Zatím hodnotí rybáři sezónu jako průměrnou.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD