Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Bohumín žaluje kraj

Krajský soud v Ostravě řeší žalobu kvůli vysokorychlostní trati. Město Bohumín ji podalo na MS kraj.
To proto, že není jasně vymezeno, kudy by tato trať měla přes Bohumín v budoucnu vést. Podle radnice tak hejtmanství omezuje město v rozvoji. Kraj ale vychází z podkladů MD ČR.

Bohumín žaluje kraj

Živě Jan Sůra, redaktor serveru Zdopravy.cz.

Sport rektora a děkana

Rektor UP v Olomouci Jaroslav Miller zatím nebude podnikat kroky k odvolání děkana Přírodovědecké fakulty Martina Kubaly. Ten minulý týden nevyslyšel jeho výzvu a nerezignoval. Vyplývá to z pondělního společného prohlášení obou pánů. Kubalu a ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Radka Zbořila vyzval rektor k rezignaci kvůli vyhrocené situaci mezi oběma stranami. Ty vyvrcholily vyhlášením stávkové pohotovosti.

Návrh na obžalobu za napadení dětí

Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří měli na jaře v Lipníku nad Bečvou napadnout skupinu romských dětí. Byli za to obviněni ze 3 trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Hrozí jim až 5 let vězení. Incident se stal na začátku dubna v Lipníku nad Bečvou
v zámeckém parku.

Požár Libušína před soudem

Kdo zavinil požár Libušína, národní kulturní památky a dominanty beskydských Pusteven. Případ, který dnes začal řešit Okresní soud ve Vsetíně. Podle obžaloby způsobil neštěstí 54letý Pavel Pryszcz, protože zanedbal opravu komínů. Vyhořelý Libušín mezitím doslova vstává z popela, známá beskydská útulna bude turistům znovu otevřena příští rok na jaře.

5 nominací Thálie do Ostravy

Herecká asociace dnes zveřejnila nominace 26. ročníku Cen Thálie. Ceny uděluje už od roku 1993 za mimořádný herecký či hudebně dramatický výkon za předchozí rok. Ostrava získala 5 úzkých nominací.
A navíc cenu pro činoherce do 33 let.

Dopravní omezení skončí

Na dálnici D46 tento týden skončí dopravní omezení u Olšan u Prostějova. Podle původních plánů
mělo trvat do listopadu. ŘSD včera získalo povolení k předčasnému užívání modernizované dálniční křižovatky. Silničáři dnes otevřeli už všechny sjezdy a nájezdy ze směru od Olšan i od Hablova.

Zájem o předškolní vzdělávání

Po 2 letech platnosti novely školského zákona o 5letých dětech v předškolním vzdělávání školky registrují nárůst počtu těchto dětí v mateřských školách. Zatímco třeba v Novém Jičíně loni úřady musely dohledávat 30 dětí, které měly do školek povinně nastoupit, letos jich bylo už jen 20. Od tohoto školního roku navíc mohou 5leté děti nově přijímat i přípravné třídy.

Falešná jasnovidka před soudem

Dohodou o vině a trestu skončil u Okresního soudu v Ostravě případ falešné kartářky a jasnovidky.
Na internetu se za ní vydával David Kotlár. Dostal 3 roky vězení, podmíněně odložené na 4 roky. 112 lidí mu poslalo téměř jeden 1,8 mil. Kč. Rozsudek je pravomocný.

Vzpomínka na zmizelé v Prostějově

Živě redaktork Martin Laštůvka.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD