Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Otrava čápů potvrzena

Veterináři potvrdili, že se 2 čápi nalezení na Opavsku otrávili látkou určenou k hubení hrabošů. Minulý týden pak myslivci našli skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů na jižní Moravě. U části z nich testy rovněž prokázaly otravu jedem Stutox II. Případ řeší veterináři. Podle ochránců přírody je to důkaz druhotných otrav po použití Stutoxu II na polích.

Otrava čápů potvrzena

Živě Emil Tkadlec z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc.

Světlík nemá doplatit

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík nemusí doplatit miliardáři Davidu Beranovi asi 1 mld. 700 tis. za akcie Vítkovic. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, uvedl dnes server E15.cz. Verdikt není pravomocný. Akcie koupil Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie firmě KKCG, které kvůli pochybnostem skončily v soudní úschově. Když je v roce 2017 exekutor vydal Světlíkovi, Beranovi se nelíbila původně sjednaná kupní cena, hodnota akcií byla podle něj vyšší.

Lékařská fakulta má cvičnou nemocnici

Ostravská lékařská fakulta bude mít cvičnou nemocnici. Simulační centrum pro praktickou výuku
budoucích lékařů i zdravotníků vznikne zhruba za 250 mil. Kč v rekonstruované budově děkanátu. První studenti by zařízení měli využívat za 2 roky. Ostravská LF bude podle jejího vedení jednou z mála v republice, která bude simulačním centrem disponovat.

Otevřená Mostní

Nově otevřený obchvat Ostravy-Hrabové, tzv. prodloužená Mostní, se dnes slavnostně otevřel.
A další se začne stavět co nevidět. ŘSD totiž hledá firmu, která postaví tentokrát objezd Karviné. Zhruba 3kilometrový úsek má zklidnit dopravu v centru města, přes něj denně projedou desítky tisíc aut. Důležitá dopravní stavba se v minulosti už několikrát odložila, teď jsou na ni peníze i potřebná povolení.

Státní zástupce trvá na vině

Pokračování v kauze tzv. lihové mafie. Případem Tomáše Pantlíka a Ivana Kováříka se dnes znovu zabýval olomoucký krajský soud. Podle státního zástupce oba muži věděli o nelegálních obchodech
šéfa lihové mafie Radka Březiny, buď se na nich podíleli, nebo je kryli. Výrazně přísnější trest,
přes 9 let vězení, navrhl žalobce pro Ivana Kováříka, který měl na starosti sklad v Ostravě. Provinil se údajně i tím, že se kvůli výrobě alkoholu podílel na čištění lihu, který neodpovídal potravinářským normám.

Software na cévní příhody

Přesnější odhalení cévní mozkové příhody, rychlejší zákrok a záchrana lidských životů. FNO používá speciální software na odhalení cévní mozkové příhody. Běžnou výbavou v dalších zařízeních v republice není. Cerebrovaskulární centrum statut certifikovaného centra pro mozkovou příhodu získalo jako první pracoviště v zemi.

Studenti hledají ubytování

Před začátkem akademického roku se vedení kolejí připravuje na příjezd studentů. Ti stále častějí vyhledávají raději soukromí než společné bydlení. Zatímco na kolejích zatím kapacity stačí, v soukromých ubytovacích zařízeních už místa docházejí.

Úřady si pořizují elektromobily

Opava koupila první elektromobil. Úředníci s ním budou moci jezdit na pracovní schůzky díky dotaci SFŽP. Ten od vyhlášení dotační výzvy podpořil nakoupení až 563 vozů na alternativní pohon. O finanční podporu můžou žádat obce, kraje, ale třeba i sdružení obcí nebo státní příspěvkové organizace.

Ostravě vzniká divadelní databáze

V Ostravě vzniká jedinečná elektronická divadelní databáze. Mapuje stoletou historii repertoáru všech profesionálních ostravských scén. Do zveřejnění Ostravského divadelního archivu zbývají už jen týdny.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD