Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

ŘSD slibuje nové dopravní stavby

Začneme se stavbou obchvatu Karviné a dokončíme modernizaci dálnice z Frýdku-Místku až do Bělotína. S těmito sliby přijel dnes na návštěvu MS kraje nově pověřený ředitel ŘSD a během odpoledne stihl navštívit všechny klíčové dopravní stavby v regionu. Přivezl ale i špatné zprávy.
Dostavba obchvatu Třince je totiž stále v nedohlednu.

MŽP osloví polskou stranu

MŽP ČR připravuje oficiální žádost na partnerský polský úřad, aby dle nařízení o přepravě odpadů
převzal zodpovědnost za nedovolené přepravy odpadů z Polska do ČR. Poláci podle policie navezli 650 tun nebezpečného odpadu do skladu ve Starém Městě u Frýdku-Místku. O likvidaci se po dohodě s městem starala společnost Aquatest, město tehdy očekávalo náklady okolo 8 mil. Kč, nakonec se dostaly na 15 mil.

Znovu hrozí bouřky

Velkou část Česka v noci ojediněle zasáhnou silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. Zítra dopoledne bouřky ustanou, odpoledne ale opět zesílí, největší intenzity mají dosáhnout
právě na východě země. V noci na čtvrtek budou bouřky postupně slábnout, do rána ale může ojediněle spadnout až 70 mm srážek.

V Karviné vybuchl plyn

Živě redaktor Jiří Šíma.

Tresty za výrobu pervitinu

Na 6 až 20 let do vězení poslal Krajský soud v Ostravě českou větev mezinárodní skupiny výrobců pervitinu. 11 obžalovaných mělo během 3/4 roku vydělat prodejem pervitinu 65 mil. Kč. Drogy vařili v pronajaté hale v Karviné.

Libušín slaví 120 let

Libušín a Maměnka, 2 dominanty beskydského vrcholu Pustevny. Právě dnes oslavují 120 let
od svého otevření. Zdobné dřevěné stavby architekta Dušana Jurkoviče se aktuálně vrací zpět k bývalé kráse. Podstatně náročnější je to v případě Libušína, který před 5 lety zdevastoval ničivý požár.

Na graffiti párou?

Olomouc se potýká s graffiti na domech, zastávkách, ale i historických památkách. Minulý týden se objevilo třeba na barokní Terezské bráně. Vedení města proto vyzkoušelo rychlé odstraňování výtvorů sprejerů proudem vody s párou.

Jičínka se chystá na povodně

Na horním toku Jičínky ve Veřovicích začala oprava 2 protipovodňových přehrážek. Ty slouží k zachytávání splavenin při velkých povodňových průtocích. Jejich oprava by měla vyjít na 4 mil. Kč
a skončit v červenci příštího roku.

Přerov bourá domy

První domy, které stojí v cestě tzv. průpichu, začali bourat v Přerově. Silnici, která by měla zjednodušit a zrychlit průjezd městem, ustoupí 5 budov. Jde o součást budoucího průtahu městem. První auta na něj vjedou za 3 roky. Stavba vyjde na víc než 150 mil. Kč.

Domácí znamení místo čísel

V Úvalně instalují v bytovém doměna Pískovně domovní znamení místo čísel. Keramické plastiky vytvořili občané obce i někteří přespolní účastníci workshopů, které pořádala obec ve spojení se základní uměleckou školou.

Milovníci bosé chůze

Stále více lidí praktikuje trend barefoot neboli skoro bosou chůzi. Speciální boty s velmi tenkou podrážkou by měly pomáhat ke zlepšení držení těla. Podle lékařů právě nevhodná obuv nejčastěji způsobuje problémy s koleny nebo páteří. Před chozením naboso ale jiní varují. Chůzi je potřeba uzpůsobit, lidé se mohou navíc snadno poranit.

Levná výstava v Galerii Věž

Odpad povýšený na umění. Galerie Věž ve Frýdku-Místku pokračuje v prezentaci tzv. levných výstav.
Do instalace Low Cost, která oslavuje věci každodenní potřeby, se tentokrát pustily 4 studentky
Fakulty umění Ostravské univerzity.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD