Pojišťovny řeší škody způsobené prudkou bouří a krupobitím na Olomoucku. Minulý týden tam počasí poničilo karosérie nebo skla stovek aut nebo poškodilo střechy mnoha domů. Na hřbitově v Prostějově spadlé stromy poničily 50 hrobů. Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě začala používat unikátní přístroj pro detailní studování nanomateriálů. Moderní mikroskop musela instalovat ve speciální místnosti. Nesmí být v ní žádné vibrace ani elektromagnetické pole. Lepší ovzduší v Moravskoslezském kraji. To slibuje nová výzva Restart, díky které má do kraje putovat 750 miliónů korun z evropských fondů. Peníze poslouží na projekty snižující emise z výroby průmyslových podniků.

Obsah dílu

Opravy škod po bouřkách v OL kraji

Škody blížící se miliardě korun způsobily klientům pojišťoven začátkem minulého týdne bouřky, které zasáhly nejvíc OL kraj. Sčítání následků navíc ještě nekončí. Velké kroupy v regionu poničily střechy mnoha domů i karosérie a skla stovek aut. Vyvrácené stromy poškodily také zhruba 50 hrobů na prostějovském hřbitově.

Opravy škod po bouřkách v OL kraji

Živě s Ivanou Buriánkovou, mluvčí České pojišťovny.

Tragická úmrtí v OL kraji

3 lidé včera v podvečer zemřeli při nehodě 4 aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších 5 lidí bylo zraněno. Na místě se srazily 2 dodávky a 2 osobní auta, okolnosti nehody policie vyšetřuje.
Zřejmě za ní může chybné předjíždění jednoho z aut. V OL kraji jde letos zatím o nejtragičtější nehodu co do počtu obětí. V rodinném domě v Ondřejovicích na Jesenicku ještě ve středu zemřeli 2 muži po otravě plynem, další ženu pak našli policisté v bezvědomí.

Frýdek-Místek chce zavést senior taxi

Senioři ve Frýdku-Místku by od října mohli začít využívat senior taxi. V současné době město připravuje zadávací podmínky, na jejichž základě bude vypsána veřejná zakázka na provozovatele této služby. Taxi bude vozit lidi nad 70 let s trvalým pobytem ve Frýdku-Místku do nemocnice, na úřady, na nádraží
i na poštu. Senior taxi funguje třeba už v Bohumíně, Karviné či Ostravě.

Mikroskop pro studium nanomateriálů

Špičkové zařízení pro ještě detailnější studování nanomateriálů. Unikátní přístroj získala VŠB-TUO.
Sloužit bude studentům i vědcům už od září.

Speciální péče o děti v babyboxu

V Havířově se za poslední 2 měsíce našlo už druhé dítě odložené v babyboxu. Schránka tam vznikla před 5 lety, letos poprvé ji ale někdo využil. 2 nalezené děti dostaly prozatímní jména Milada a Tomáš.
Vzpomínky na první dny nového života jim sestry uloží do speciálního kufříku.

Nadšenci opravují kapli u Zlatých Hor

V Horním Údolí u Zlatých Hor pracuje skupina nadšenců na rekonstrukci kaple sv. Anny. Z ruiny v lese nad obcí se snaží poutnímu místu navrátit život a vytvořit zde reprezentativní prostory především pro koncerty a výstavy. Do dnešních dnů stavba stála už 3,5 mil. Kč.

Obchodní centrum rozděluje Frenštát p. R.

Nové multifunkční obchodní centrum bude stát ve Frenštátě po Radhoštěm. Zastupitelstvo dalo stavbě zelenou na svém posledním hlasování, a to i přes nesouhlas části obyvatel. Podle vedení města by centrum vyřešilo nedostatek supermarketů a využilo nezastavěnou plochu v centru. Proti ale hlasovali
i někteří členové koalice a odpůrci organizují petici.

Začíná festival FM City Fest

Živě s Miraiem Navrátilem, organizátorem festivalu a účinkujícím.

Výstava Pocta Rychlým šípům v Opavě

S Rychlými šípy do budoucnosti, New Yorku, ale i do domova seniorů se můžou vydat příznivci kultovního komiksu v Opavě. Kolekci nových příběhů chlapecké party připravili na prázdniny v Galerii Obecního domu. Vytvořilo je 50 ilustrátorů a scénaristů z Česka a Slovenska.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD