Obce v Moravskoslezském kraji hledají nové zdroje pitné vody. Důvodem je dlouhodobé sucho, které zhoršuje její kvalitu a vyčerpává stávající vrty. V obci Vrchy na Novojičínsku teď spustili do provozu novou úpravnu vody.
Novou metodu oprav výmolů na silnicích zkoušejí v Kopřivnici. Využívá mikrovlnné záření k zahřívání vozovky a výplně. Cestáři budou nyní testovat, jak nová technologie obstojí v porovnání s tou stávající.
Na Vítkovsku a Odersku připravují zpřístupnění dalších břidlicových dolů. K dosavadnímu Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou a jediné přístupné štole v Zálužném přibudou v dohledné době další otevřené důlní chodby.

Obsah dílu

Obce hledají nové zdroje pitné vody

Obce v MS kraji hledají nové zdroje pitné vody. Důvodem je dlouhodobé sucho, které zhoršuje její kvalitu a vyčerpává stávající vrty. Těm nejmenším obcím pomáhá s řešením problému stát. Vzorem může být obec Vrchy na Novojičínsku. Lidé tam po letech pijí mnohem čistější vodu než dříve.

Ekologické problémy MS kraje

Problémy se suchem přijel řešit i ministr ŽP Richard Brabec. V MS kraji stráví 2 dny. Co konkrétně změní jeho návštěva? Ptala se Lucie Botorová.

Podvod kvůli minerálním olejům

O téměř 42 mil. Kč mělo připravit na daních 5 obviněných obchodníků s minerálními oleji. Ty nepodléhají spotřební dani. Více než 2 mil. litrů minerálního oleje z Polska muži označili podle celníků
jako ředidlo. Sklad byl v Karviné. Minerální oleje měli obvinění prodat odběratelům v MS kraji jako motorovou naftu. 1 litr za přibližně 23 Kč. Obviněným hrozí v krajním případě až 10leté tresty vězení.

Festival Jsme Ostravská!

Festival Jsme Ostravská studentů OU zaplnil Masarykovo náměstí. Akci sami organizátoři přezdívají předskokan Festivalu v ulicích. Program kombinoval vědecké workshopy, scénické čtení, hudební vystoupení, nechyběl ani tradiční souboj ostravských SŠ.

Opravy silnic pomocí mikrovlnného záření

Novou metodu oprav výmolů na silnicích zkoušejí v Kopřivnici. Využívá mikrovlnné záření. Podíleli se na ní např. i vědci z Akademie věd ČR. Nyní budou testovat, jak nová technologie obstojí v porovnání s tou stávající.

Divadlo simulující život s demencí

Slepá mapa. Tak se jmenuje představení, které vzniklo díky spolupráci Janáčkovy akademie muzických umění a Slezské diakonie. Prostřednictvím divadla a interaktivních vstupů odhaluje život lidí s Alzheimerovou chorobou a také těch, kteří se o tyto lidi starají.

Lidem se otevřou další břidlicové doly

Vítkovsko a Odersko chtějí přitáhnout turisty, připravují zpřístupnění dalších břidlicových dolů. K dosavadnímu Muzeu břidlice, které vzniklo už před více než 20 lety v Budišově nad Budišovkou, a jediné přístupné štole v Zálužném, přibudou v dohledné době další otevřené důlní chodby.

Kempy zahajují sezónu

Letní turistická sezóna startuje a už se začínají plnit i kempy. Ty jsou v posledních letech stále oblíbenější, a proto do nich obce a kraje investují stále více peněz. Např. ve Štramberku a Ostravě vznikly speciální kempy se servisem pro karavany, tzv. stellplatzy. V MS kraji dosud nebyl žádný.

Doprava na silnicích před prázdninami

Sestřih komentářů z odpolední ČT24.

Oprava Domu umění v Ostravě

Ostravský Dům umění zůstane přes léto bez návštěvníků i uměleckých děl. Dovnitř budou až do podzimu chodit jen dělníci. Chystá se totiž generální oprava střechy. Nejen její prosklená část je unikátním prvkem NKP.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD