V Moravskoslezském kraji je po Praze a Ústeckém kraji stále nejrozšířenější drogou pervitin. Dva protidrogové zátahy udělali nedávno na Karvinsku policisté. Na nebezpečí drog teď upozorňuje putovní kampaň.
Na silnice Opavska a Vítkovska dnes poprvé během pracovního dne vyrazily autobusy ČSAD Vsetín. Nový dopravce nahradil dosavadní společnost TQM. Řidiči před jízdou studovali mapy i zvyklosti místních cestujících.
V Olomouci začala mezinárodní konference Green for Good. Na 150 vědců se bude na Univerzitě Palackého zabývat rostlinnými biotechnologiemi. Při té příležitosti otevřeli v tuzemsku ojedinělou laboratoř na výzkum DNA rostlin.

Obsah dílu

Protidrogový zátah na Karvinsku

V MS kraji je po Praze a Ústeckém kraji stále nejrozšířenější drogou pervitin. Dva protidrogové zátahy udělali na Karvinsku policisté. V Karviné zatkli 3 výrobce a dealery pervitinu. Dalšího vařiče zadrželi
v Českém Těšíně. Celkem měli uvařit téměř 3 kg pervitinu, což je přibližně 3 miliony dávek.

Cyklo-běh za ČR bez drogy

A na drogovou závislost upozorňuje 10denní putovní akce, která odstartovala v Orlové. 10 cyklistů s preventivním programem objede celou republiku. Právě v Orlové vyšlo před 3 lety najevo, že 1/4 žáků 9. tříd má zkušenosti s drogami.

Drogy v MS kraji

Živě Jan Horák, poradenský pracovník a terapeut Renarkonu.

Nezaměstnanost klesá

Podíl nezaměstnaných v MS kraji klesl v květnu o 2 desetiny procentního bodu na 4,2 %. Je to ale nejvyšší nezaměstnanost v Česku. Práci na konci měsíce nemělo 36 272 lidí, což bylo o 1092 méně než na konci dubna. I nezaměstnanost v OL kraji klesla z dubnových 2,7 % na 2,6 % v květnu. Práci v regionu na konci května hledalo 11 601 lidí, což je o 630 méně než předchozí měsíc.

Opava schválila financování fotbalu

Opavští zastupitelé schválili příspěvek na podporu Slezského fotbalového klubu. Téměř 16 mil. Kč by mělo zajistit setrvání opavských fotbalistů v 1. lize. Město je většinovým vlastníkem klubu, zastupitelé proto odsouhlasili také jeho finanční plán.

Na Opavsku jezdí ČSAD Vsetín

Na silnice Opavska a Vítkovska dnes poprvé během pracovního dne vyrazily autobusy ČSAD Vsetín.
Nový dopravce nahradil dosavadní společnost TQM. A to po téměř 20 letech. Prvním oficiálním jízdám
předcházela řada příprav. Řidiči studovali mapy i zvyklosti místních cestujících.

Ekologové vytvořili Radušínský mokřad

Několik tůní a jezírek s ohroženými obojživelníky, hmyzem a rostlinami. To je vzácná přírodní lokalita
u Raduně na Opavsku známá jako Raduňský mokřad. Právě dnes se toto území zapojilo do celorepublikového programu Blíž k přírodě.

Nová laboratoř zrychlí čtení DNA rostlin

V Olomouci začala mezinárodní konference Green for Good. Na 150 vědců se bude na UP do středy zabývat rostlinnými biotechnologiemi. A taky možnými cestami, jak zlepšit kvalitu a zajistit dostatek potravin pro stále rostoucí populaci. V Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum při té příležitosti otevřeli v tuzemsku ojedinělou laboratoř.

Potravinová koncepce ČR a její proměny

Dušan Gavenda byl na konferenci celý den, těsně před jejím začátkem přiblížil témata, se kterými vědci z celého světa v Olomouci vystupují.

Nový prostor pro Bolt Tower

V ostravské DOV zpřístupnili další plochu pro návštěvníky, opravený prostor pod vysokou pecÍ, dnešní Bolt Tower, bude sloužit jako zázemí pro produkce při velkých koncertech a dalších akcích, ale i místo,
kde mohou lidé odpočívat při procházce areálem. Úprava plochy o rozloze 800 m2 přišla na zhruba 1 mil. Kč.

Podoba památníku čs. letců

Živě plukovník Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství v Ostravě.

Výstava Low Cost ve věži kostela

3 měsíce sbíral výtvarník Ivo Sumec odpadní materiály u cesty, aby z nich nakonec vytvořil nízkonákladovou výstavu. Svůj Low Cost vynesl po částech do několika pater věže farního kostela
sv. Jana Křtitele ve Frýdku.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD