Kvůli epidemii spalniček roste zájem lidí o testy na protilátku v krvi. V ostravském zdravotním ústavu tomu museli přizpůsobit provoz, měsíčně vyšetří až tisíc vzorků.
Začala oprava frekventované Rubikovy křižovatky ve Frýdku-Místku. Stavební práce a dopravní omezení tam potrvají až do zimy.
Javoříčské jeskyně na Litovelsku si připomínají 80 let od zpřístupnění první trasy pro veřejnost. Lidé si tam mohou prohlédnout unikátní krápníkovou výzdob. Jeskyně zároveň slouží jako největší zimoviště netopýrů v Česku.

Obsah dílu

Testování protilátek na spalničky

Kvůli epidemii spalniček roste i zájem o testy na protilátky. V ostravském zdravotním ústavu tomu museli přizpůsobit provoz, měsíčně vyšetří až tisíc vzorků, pracují teď i o víkendech. Onemocnět spalničkami mohou i lidé, kteří byli v dětství očkováni, obranyschopnost proti viru postupně klesá,
to si vyzkoušela i redaktorka ČT.

Testování protilátek na spalničky

Živě s Irenou Martinkovou, ředitelkou protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Ostrava.

Rezignoval ministr kultury Staněk

Ministr kultury Antonín Staněk ke konci května rezignuje na svou funkci. V posledních týdnech se ocitl pod tlakem kvůli odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Jeho rezignaci požadovalo několik petic, otevřených dopisů i opozice. Předseda ČSSD
a vicepremiér Jan Hamáček se dosud ministra kultury zastával a odmítal, že by navrhl jeho odvolání.

Osobností MS kraje je Jiří Michálek

Osobností MS kraje za rok 2018 je Jiří Michálek, předseda předsednictva spolku Dolní oblast Vítkovice. Cenu za společenskou odpovědnost, která má vyzdvihnout podnikatelské subjekty a organizace za jejich práci pro kraj a pro občany, předal hejtman MS kraje Ivo Vondrák. Porota vybírala ze 63 nominací. Jiří Michálek v DOV zavedl řadu inovativních metod, zasadil se o uchránění hutí pro další generace v nové podobě.

Začala oprava Rubikovy křižovatky ve FM

Ve F-M začala oprava Rubikovy křižovatky, která patří k nejfrekventovanějším ve městě. Spolu s ní se musí opravit i most T.G. Masaryka, na kterém se křižovatka nachází. S uzavírkami musí řidiči počítat na několik měsíců. Opravy zpomalí i MHD.

Český den proti rakovině

Dnes je český den proti rakovině. Liga proti této nemoci pořádá už 23. ročník veřejné sbírky, tentokrát zaměřený na rakovinu plic. V ulicích i obchodních střediscích tak dobrovolníci během dne prodávali žluté květy na podporu výzkumu a péče o onkologicky nemocné. Právě rakovina plic patří podle onkologů v ČR k nejrozšířenějším onemocněním rakoviny.

80 let od zpřístupnění Javoříčských jeskyní

Unikátní krápníková výzdoba, největší zimoviště netopýrů v Česku, další dosud nepřístupné a neobjevené podzemní prostory. To jsou Javoříčské jeskyně na Litovelsku, které se pro veřejnost otevřely přesně před 80 lety. Jejich objevitelé používali při zkoumání podzemí kromě lan třeba i dráty elektrického vedení.

Pomologové mapují staré odrůdy ovoce

Staré odrůdy ovocných stromů stále nacházejí pomologové na Opavsku, Krnovsku nebo Osoblažsku.
Rostou zejména v zahradách po původním obyvatelstvu. Už 10 let se je snaží mapovat a také zachránit roubováním dřív, než uhynou stářím. Pomoci má i zakládání genofondových sadů.

Luhačovice řeší problémy s prameny

Luhačovice, největší a taky nejznámější moravské lázně, mají na začátku sezóny problémy s prameny. V případě Vincentky je to krátkodobá záležitost, léčivou vodu zastavila rekonstrukce kolonády. Hůř je na tom pramen Ottovka, ten znovu neteče kvůli mikrobiologické kontaminaci. V jeho případě se může jednat o dlouhodobý, možná i trvalý problém.

Začíná Divadelní Flora 2019

Živě Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD