Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Petice za urychlení obchvatu

Urychlit zahájení stavby poslední části obchvatu Třince. O to se už dlouhou dobu snaží obyvatelé obce Ropice, které by nová silnice pomohla snížit neúnosnou kamionovou dopravu. Stavba silnice se ale stále odkládá. Zdejší lidé proto sepsali petici. Má už 450 podpisů.

Petice za urychlení obchvatu

Živě Jan Rýdl, mluvčí ŘSD.

Pokuta za kartelovou dohodu

ÚOHS uložil pokuty v celkové výši 50 mil. Kč 9 stavebním firmám za kartelové dohody při 4 veřejných zakázkách zadávaných městem Prostějov. Pokuty jsou pravomocné, svým rozhodnutím je potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj. Úřad je uložil společnostem Eurogema, Esox, Insta, Pozemstav Prostějov, Prostějovská stavební společnost Prostas, Realinvest, Stavební společnost Navrátil, Mechanika Prostějov a Syner Morava.

Vítkovice Machinery pokračují

Společnost Vítkovice Heavy Machinery může převzít nový investor, společnost SPV VTK. Krajský soud v Ostravě totiž schválil reorganizační plán firmy. Podle insolvenčního návrhu Vítkovice Heavy Machinery dluží téměř 3 mld. Kč. Nový investor do podniku už vložil peníze a obnovil výrobu.

10 let vězení bankovnímu pirátovi

Na 10 let do vězení poslal soud muže, který přes internet ukradl lidem z účtů přes 3 mil. Kč. Mladík a jeho 2 komplici si nelegálně nakoupili přístupové údaje k platebním kartám po celém světě. Podle policie jde o jeden z největších případů bankovního pirátství posledních let.

Sklizeň v obřím skleníku

V nových sklenících v Dolní Lutyni už sklízejí zeleninu. Stavět je přitom začali teprve loni v létě. Pěstování rajčat v obřích sklenících ale působí v některých lokalitách velké problémy, se světelným znečištěním z Polska např. bojují ve frýdlantském výběžku v Libereckém kraji. Kauzu už řeší i vrcholní politici.

Další pomoc při záchraně života

Zkrátit dobu, než se člověku dostane první pomoci, má mobilní aplikace First Responder, kterou nově zavádí MS kraj. Vyškolení respondeři dostanou upozornění na telefon a zůstanou s postiženým
až do příjezdu záchranné služby. Kraj do školení i aplikace investoval 5 mil. Kč. Martin Turke je hasič.
Pro absolvování kurzu se rozhodl, protože chtěl co nejdříve pomoct lidem, kteří to potřebují.

Loď Niké se vrací

Legendární loď Nike mořeplavce Richarda Konkolského se vrátí do MS kraje. Jedná o tom nadace
Historie dobrodružství s Národním technickým muzeem. Konkolski se v roce 1975 stal prvním Čechoslovákem, který obeplul planetu. Loď Nike v té době byla druhým nejmenším plavidlem, kterému se to podařilo.

V Ostravě soutěží amatérští divadelníci

Komedie, ve které proud lží spustí automobilová nehoda, zahájila přehlídku amatérských souborů Ostravské buchary. V sále KD v Ostravě-Michálkovicích se jich do neděle představí 8. Jako první před porotou i plným sálem vystoupili amatéři z Divadla nad Struhou z Proskovic.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD