Už zítra půjdou lidé k novým komunálním volbám. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji budou zastupitele vybírat na pěti místech. Zastupitelstva se tam po podzimních volbách rozpadla. Důvodem byly většinou spory a odstoupení některých zastupitelů i jejich náhradníků.

Obsah dílu

Obce se chystají na volby

Už zítra půjdou lidé k novým komunálním volbám. V OL a MS kraji budou zastupitele vybírat na 5 místech. Zastupitelstva se tam po podzimních volbách rozpadla. Důvodem byly většinou spory a odstoupení některých zastupitelů i jejich náhradníků.

Obce se chystají na volby

Živě s politologem Karlem Páralem z Univerzity Palackého.

Poslanec Volný opouští SPD

Poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko vystupují z hnutí SPD kvůli postupu nového vedení organizace hnutí v MS kraji, která podle nich přijala do SPD usvědčeného rasistu a neonacistu. Vyplývá to z informací ČTK a Deníku N. Oba poslanci byli do dolní komory parlamentu zvoleni právě za MS kraj.

GIBS: dozorci nepochybili

Kvůli plánovanému útěku 2 obviněných z ostravské vazební věznice nehrozí nikomu z dozorců trestní stíhání. Rozhodli o tom vyšetřovatelé z GIBS. Tunel ve zdi ukrytý za skříní s věšákem, našli v lednu v jedné z cel zaměstnanci věznice při pravidelné kontrole. Pokud by se obviněným podařilo tunel dokončit, vyšli by z cely údajně přímo na chodbu Krajského soudu v Ostravě.

Třídy pro nadané žáky

Třídu pro talentované žáky otevře ZŠ v Ostravě-Zábřehu. Už od září příštího roku budou děti s výbornými studijními výsledky ve speciálních třídách. Škola jim nabídne nadstandardní vzdělávací program, aby podpořila jejich nadání. Ministerstvo školství vytvoření samostatných tříd pro tyto žáky podporuje.

Studenti stávkují za globální klima

Studenti z víc než stovky zemí dnes stávkují za globální klima. Chtějí tím přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. K celosvětové akci, která probíhá v ČR v desítkách měst, se v Ostravě připojilo nejméně 400 středoškoláků.

Zahrádkáři začínají letos dříve

Díky teplému počasí už začaly na zahradách jarní práce. Např. na stříhání jabloní je nyní ideální čas.
To skleníky se už postupně plní rostlinami. Některé musely být vysázeny totiž už v zimě, aby byly na trhu v průběhu jarních měsíců. Zájem lidí se postupně v těchto dnech zvyšuje.

Dodatečné vyjádření

ČT v návaznosti na své dřívější vysílání uveřejňuje dodatečné sdělení, že pravomocným soudním rozhodnutím byla v celém rozsahu zproštěna obžaloby Mgr. Helena Strouhalová, a to pro skutek související s dražbou provedenou dne 22. 1. 2015 v sídle Exekutorského úřadu soudní exekutorky
Mgr. Pavly Fučíkové, kterým se dle obžaloby Mgr. Helena Strouhalová měla dopustit manipulace
s nejvyšším podáním ve prospěch společnosti HICRA REALITY a.s., a tím spáchat trestné činy podvodu, zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při veřejné dražbě. Dle pravomocného rozhodnutí soudu byl prokázán jednoznačný závěr, že skutek kladený Mgr. Strouhalové za vinu podanou obžalobou se nestal.

Lupiči odjeli taxíkem

Přijela taxíkem, odjela policejním autem. 20letou dívku z Frýdku-Místku zadrželi policisté těsně poté,
co kradla v obchodě se sportovními potřebami na Ostravici. Policejním autem zablokovali taxík, který čekal na dívku před prodejnou. Podle průzkumu jedné z největších bezpečnostních agentur kradou v obchodech samotní zaměstnanci ještě častěji než náhodní zloději.

Olomouci chybí průvodci

Olomouc se stává stále oblíbenějším cílem turistů. Nejen českých, ale i těch ze zahraničí. Častěji přijíždějí návštěvníci taky z exotičtějších zemí. Ve městě tak chybí průvodci v čínštině, japonštině, ale třeba i ve španělštině nebo francouzštině. Cestovní kanceláře je zatím musí posílat odjinud. Změnit by to ale mohli studenti univerzity.

Na horách se stále lyžuje

Stále pokračuje lyžařská sezóna. V Jeseníkách je díky značné zásobě sněhu v provozu většina lyžařských areálů a v provozu jsou i běžecké trasy. Návštěvnost ale postupně klesá. Kvůli malému zájmu tak některé areály zvažují i konec sezóny. V Beskydech už pak některá střediska vleky zastavila.

Výstava mizí ve vodě

Na výstavu, která mizí ve vodě, zve Industrial Gallery v Ostravě. Instalaci s názvem "Cirkulace" pro ni vytvořila výtvarnice Zuzana Bartošová. Absolventka Fakulty výtvarných umění VUT v Brně se tak zamýšlí nad potřebou člověka zanechat po sobě stopu, která ale často postupem času úplně zanikne.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD