Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Olomoucký kraj proti přetíženým kamionům

Třetina zvážených nákladních aut v OL kraji v roce 2018 byla přetížená. Statistika, kvůli které se hejtmanství rozhodlo, že vytipuje místa, kam usadí vysokorychlostní váhy. Ty by měly být na silnicích,
přes které by se kamiony snažily objet zpoplatněné úseky, nebo místa, kde váhy zabuduje ŘSD.

Nebezpečné látky začnou odvážet v příštích dnech

Odvoz a uskladnění nebezpečných látek z haly ve Starem městě u Frýdku-Místku bude mít na starosti firma Aquatest, která se v minulosti podílela např. na sanaci ostravských lagun. Na zasedání o tom dnes rozhodla rada města. Do konce týdne by měl magistrát s firmou uzavřít smlouvu. Do 7 dnů od jejího podpisu by pak firma měla začít odpad odvážet. A během 10 dnů by pak měli pracovníci firmy stihnout vše převézt do areálu společnosti ve Starém městě u Uherského Hradiště.

Končí platnost dálničních známek

Dneškem končí platnost ročních dálničních známek z roku 2018. Pokud si je řidiči nevymění za nové, případně neodstraní starou známku, hrozí jim od policie na místě až 5tisícová pokuta. Známka musí být také správně umístěna, a to v pravém dolním rohu čelního skla, aby řidiči nepřekážela ve výhledu. Klasické nalepovací kupóny by přitom mohl do 2 let nahradit elektronický systém.

V MS kraji klesla kriminalita

V MS kraji loni klesla kriminalita o zhruba 5 %, policistům se podařilo objasnit více než 50 % všech případů. O více než polovinu klesl počet vražd. Celkem policisté reagovali na více než 90 tisíc případů tísňového volání.

V MS kraji klesla kriminalita

Živě s Tomášem Kuželem, ředitelem MS policie.

Soud nepravomocně osvobodil D. Zátorského

Krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby podnikatele Daneše Zátorského a další 2 muže. Ti byli obžalovaní z podílu na vytunelování ostravské záložny Unibon. Podle žalobkyně měli způsobit škodu 120 mil. Kč. Podle nepravomocného rozsudku se ale policii a žalobkyni nic trestného nepodařilo prokázat.

Lékaři se sjeli do Ostravy kvůli sepsi

Do vítkovického kongresového centra se sjela stovka lékařů z Česka i zahraničí, aby si na přednáškovém cyklu "Colours of Sepsis" předali nové poznatky o sepsi. Tu většina zná pod pojmem
otrava krve. Podle lékařů je toto onemocnění málo v povědomí široké veřejnosti, ačkoliv se jedná o jednu z nejčastějších příčin úmrtí na jednotkách JIP.

MS kraj nevylučuje výměnu vedení letiště

MS kraj jednal se společností Ryanair, aby nerušila přímé letecké spojení z Ostravy do Milána. Od dubna už totiž tyto letenky v nabídce prodejců nejsou. Kraj do Letiště Leoše Janáčka v Mošnově investoval v posledních letech miliardy korun. Od konce března by tu přitom měla létat už jen jediná pravidelná linka do Londýna.

Školáci dostali pololetní vysvědčení

S posledním lednovým dnem se ve školách uzavřelo pololetí, a rozdávala se vysvědčení. Jen v OL kraji ho dnes dostalo přes 80 tisíc žáků ZŠ i SŠ. Přestože se meziročně mírně zvyšuje podíl ZŠ, které zavádějí slovní hodnocení, stále výrazně dominuje hodnocení známkou.

Krnov uspěl ve sporu s finanční správou

Za malá pochybení při čerpání dotací nesmí přijít likvidační tresty. Finanční úřady dostaly od soudu další varování, že při vymáhání peněz postupují zbytečně tvrdě. Tentokrát se Nejvyšší správní soud ČR zastal města Krnova, které kvůli menším chybám muselo vrátit bezmála 8milionovou dotaci, navíc mělo ještě zaplatit i penále ve stejné výši.

Výstava ukazuje houslařskou tradici ve Slezsku

Houslařská tradice ve Slezsku. Téma nové výstavy Slezského zemského muzea v Opavě. Představuje houslářské mistry a jejich výrobky, od tradičních až po vzácné a atypické nástroje. Návštěvníci se dozví i to, jak se smyčcové nástroje vyrábějí.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST