Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Přívaly sněhu trápily řidiče

Husté sněžení komplikovalo dopravu na východě republiky. Nejhorší situace byla na Moravě a ve Slezsku. Nový sníh zpomalil dopravu a způsobil několik dopravních nehod. Například na dálnici D1 u Lipníka nad Bečvou se srazily 3 kamiony. Provoz byl na 1,5 hod. zastaven.

Přívaly sněhu trápily řidiče

Živě redaktorka Lucie Botorová.

Jak se chovat na horách

V MS kraji mají nákladní vozy omezení na cestě na Bílou. V Jeseníkách i Krkonoších kvůli silnému sněžení platí už několik dní 3. stupeň lavinového nebezpečí. V Beskydech ho Horská služba ČR nevyhlásila, ale i tam od rána hustě sněžilo a foukal silný vítr. Nejen o doporučeních, jak se chovat v těchto dnech na horách, mluvil s kolegou Tomášem Indreiem náčelník beskydské horské služby Radim Pavlica.

Osm let za znásilnění

27letý Lubomír Varga půjde na 8 let do vězení za to, že loni v dubnu na cyklostezce ve Vratimově u Ostravy znásilnil a oloupil o peníze cyklistku. Rozhodl o tom ostravský krajský soud. Muž podle obžaloby dívku přinutil k orálnímu sexu, vyhrožoval jí, že ji udusí, podřeže. Hrozil také použitím
injekční stříkačky s tekutinou. Před soudem se hájil, že žena sex chtěla dobrovolně. Varga musí zaplatit oběti odškodné ve výši 275 tis. Kč. Poškozená žádala původně bolestné ve výši 1,2 mil. Kč. Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany totiž zvažují, že se k výši trestu odvolají.

Pokračuje soud v kauze Kvitová

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra, který od začátku vinu popírá. Tenistka se z jednání dopředu omluvila, protože je na turnaji v Austrálii. Soudkyně dnes proto vyslechla několik svědků. Všichni vypovídali ve prospěch obžalovaného a shodně uvedli, že v den napadení byl Radim Žondra v práci na stavbě v Napajedlech na Zlínsku. Důkazy ale chybí.

Eurovolby proběhnou 24. a 25. května

Volby do Evropského parlamentu se budou na území ČR konat v pátek 24. května a v sobotu 25. května. Rozhodl o tom prezident Miloš Zeman. Občané EU volí zástupce do EP jednou za 5 let. Volby v roce 2014 doprovázela rekordně slabá volební účast, k urnám přišlo jen 18,2 % oprávněných voličů.

Ministr ředitele FN nevybral

FNO zůstává bez řádného vedení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevybral jediného ze dvou kandidátů, kteří dostali ve výběrovém řízení od komise shodný počet hlasů. V čele nemocnice tak nadále zůstává Petr Vávra, pověřený ministrem po rezignaci Evžena Machytky. Nové výběrové řízení vypsal ministr zdravotnictví odpoledne.

Spoj do Bergamu nezrušen

Vedení MS kraje nenechá skončit další leteckou linku z Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Na pravidelný spoj společnosti Ryanair mezi Ostravou a italským Bergamem podepíše smlouvu o propagaci. Doufá, že se mu tak povede přilákat do letadel více pasažérů.

Zemědělci shánějí slámu

2,5 mil. Kč, to je předběžná škoda, kterou způsobil požár skladu v zemědělském družstvu ve Štarnově na Olomoucku. Plameny zničily většinu uložené slámy. Kvůli chybějícímu krmení už ale nabídlo pomoc několik zemědělských podniků. Mnoho z nich přitom během suchého léta sklidilo méně slámy i sena než obvykle.

O konkurzu rozhodne soud

Konkurz nebo reorganizace. O osudu společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) rozhodne v nejbližších dnech soud. Proti plánu reorganizace se už dříve postavil jeden z největších věřitelů, Komerční banka. Spokojeno s plánem reorganizace ale není ani krajské státní zastupitelství.

Karnola dostane dotace

Krnov nepřijde o téměř 100milionovou dotaci na vznik muzea v bývalé textilce Karnola. Oznámila to mluvčí města. Násobně víc peněz bude ale muset Krnov platit ze svého rozpočtu, minimálně 75 mil. Kč. Důvodem je požár, který před rokem v bývalé textilce založili 2 nezletilí. Policie kvůli věku případ odložila.

Dokument Narozena 1918

ČT uvede dnes večer unikátní příběh ženy, která se narodila ve stejný rok jako Československá republika. Osudy stoleté pamětnice, která zažila nejen své vzestupy a pády, ale i vzestupy a pády své země, natočila v ostravském studiu Eva Tomanová. Dokument "Narozena 1918" odvysílá program ČT2 ve 20:50.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST