K první pomoci můžou lidé zavolat lékaře nebo záchranáře, který je zrovna poblíž. Zdravotnická služba Moravskoslezského kraje spustila speciální mobilní aplikaci. Sníh a vítr opět zkomplikoval dopravu. V Beskydech uvízly kamiony, uzavřela se silnice mezi Krnovem a Městem Albrechtice. Stovky mladých sportovců by měly trénovat na místě stadionu Bazaly už na podzim. Vzniká tam areál pro potřeby mládežnické akademie Fotbalové asociace.

Obsah dílu

Pomáhat budou i záchranáři mimo službu

První pomoc na vyžádání, tzv. systém First responder, spustila Zdravotnická záchranná služba MS kraje. Spočívá v tom, že na pomoc k záchraně je možné přivolat lékaře nebo záchranáře, který je zrovna poblíž. I když je mimo službu. Stačí, když je přihlášen ve speciální mobilní aplikaci.

Pomáhat budou i záchranáři mimo službu

Živě Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího střediska MS záchranářů.

Lidem pomáhají i defibrilátory

Nově se v systému First Responder nachází také zdravotnické pomůcky, například přístroj na obnovu činnosti srdce, defibrilátor. Jejich počet se v MS kraji zvyšuje, kromě bezpečnostních a záchranných složek se nově pořizuje také do obchodních center a na místa zvýšeného výskytu lidí.

Ministr zatím nevybral nového ředitele FNO

Ministr zdravotnictví by měl do několika dní rozhodnout, kdo bude novým ředitelem FNO. Ve výběrovém řízení uspěl lékař Jiří Havrlant a také primářka Krevního centra FNO Zuzana Čermáková. V čele nemocnice zůstává i dál lékař Petr Vávra, jehož řízením pověřil po loňské rezignaci Evžena Machytky ministr zdravotnictví. Od ledna se Vávra ujal i vedení chirurgické kliniky.

Valašské muzeum v přírodě navštívilo 353 tis. lidí

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm přilákalo loni 353 292 návštěvníků. Jde o největší návštěvnost za posledních 16 let, loni zavítalo do skanzenu o 51 000 lidí více než v roce 2017. Valašské muzeum v přírodě patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Zlínském kraji. Skanzen návštěvníkům ukazuje tradiční práce na Valašsku a způsob života v dřívějších dobách. Muzeum spravuje také chatu Libušín na Pustevnách, která v březnu 2014 vyhořela.

Sníh a vítr opět komplikoval dopravu

Živě redaktor Marek Slavík.

Čtyři loupežná přepadení zlatnictví a směnáren

Ze 4 loupežných přepadení s nožem v ruce obvinili policisté 36letého recidivistu. V jednom případě vyhrožoval výbušninou. V Třinci během dvou hodin přepadl zlatnictví a směnárnu.

Mládežnická akademie na Bazalech už v září

Tréninkový areál pro potřeby mládežnické akademie Fotbalové asociace vzniká na místě stadionu na Bazalech. Už na podzim by po trávnících mělo běhat několik stovek talentů. Velkou část projektu platí město, které stadion v roce 2013 za 115 milionů koupilo.

Pohřeb válečného veterána Oldřicha Vladaře

Rodina nebo představitelé armády se odpoledne v Olomouci naposledy rozloučili s válečným veteránem z 2. světové války, Oldřichem Vladařem. Během okupace se zapojil do protinacistického odboje. Byl členem boskovické partizánské skupiny Vela.

Bylinné lázničky vrací věhlas Komorní Lhotce

Komorní Lhotka v podhůří Beskyd láká i v zimě turisty na Bylinné lázničky. V obci s 1300 obyvateli fungují s přestávkami už od roku 1860. Díky nim a vodoléčebnému ústavu byla obec už za Rakousko-uherské monarchie oblíbeným lázeňským letoviskem.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST