Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Přípravy na Silvestra a Nový rok

Lidé se pomalu připravují na příchod nového roku. Kdo nechce strávit poslední den toho starého doma nebo na horách, může vyrazit na večeři do restaurace nebo do hotelu. Za slavnostní večer zaplatí v průměru 800 Kč. Vybírat lze přitom z tradičních i méně tradičních podniků.

Přípravy na Silvestra a Nový rok

Hotely a penziony v Beskydech se začaly plnit návštěvníky, kteří tam přijíždějí trávit poslední dny letošního roku. Nejvyhledávanější je ubytování přímo u sjezdovky. Největší Ski Areál na Bílé je v provozu a vlekaři označují podmínky pro lyžaře za ideální.

Přípravy na Silvestra a Nový rok

Živě Miroslav Paloncy, místopředseda Sdružení podnikatelů v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách v ČR.

Těla horníků stále nepohřbena

Čtyři mrtvé horníky, kteří už byli vyproštěni z podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku, kde minulý týden zemřelo po explozi metanu 13 lidí, jejich rodiny zatím nemohly pohřbít. Stále se totiž pracuje na identifikaci obětí důlního neštěstí. Na kontech pro pozůstalé je už téměř 5 mil. Kč. Od čtvrtka tak na účtech přibyl zhruba 1,5 mil. a další peníze stále přicházejí.

Úspěch olomouckých vánočních trhů

Na olomoucké vánoční trhy přišly letos podle informací radnice desítky tisíc lidí. Nechyběli mezi nimi kromě turistů z celé České republiky i Slováci, Poláci, Rakušané, Španělé nebo Dánové. Nejpočetnější zástupy návštěvníků mířily na Horní a Dolní náměstí v prvních 3 adventních víkendech. Podle pracovníků olomouckého informačního centra byla nejvyšší návštěva v centru města o víkendu 15. a 16. prosince.

Moderní přístroje ve fakultní nemocnici

Porodnice v olomoucké fakultní nemocnici s pomocí evropských peněz pořizuje nové vybavení. Podobně velká obměna přístrojů tam proběhla naposledy před 20 lety. Na novorozeneckém oddělení např. už teď slouží nové kombinované inkubátory za přibližně 11 mil. Kč. Dalších přístroje budou přibývat v následujících měsících.

Přípravy na Tříkrálovou sbírku

Živě Martin Hořínek, hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky v MS kraji a na Jesenicku.

Vánoční problémy čistíren vod

Pro čistírny odpadních vod je období Vánoc stále problematické. Přebytků jídel v domácnostech se lidé zbavují jejich vyhozením do odpadního systému v kuchyních a na toaletách. V čistírnách se pak setkávají s tukovými hrudkami z přepáleného oleje, které ucpávají čerpadla a prodražují tak čistírenský proces.

Kontroly pyrotechniky

Zábavní pyrotechnika neodmyslitelně patří k oslavám příchodu nového roku. Její používání ovšem může být nebezpečné. Proto se na prodejce zaměřuje Česká obchodní inspekce. Ta odhalila pochybení při více než polovině kontrol, které před Silvestrem vykonala.

Lanovka na Severku už v únoru?

V Dolní Lomné v Beskydech přibude nová lanovka. Na Severce ji staví od března a v provozu by měla být začátkem příštího roku. Letos se jedná už o 8. novou lanovku v ČR a druhou v Beskydech. Kromě Severky přibude lanovka i ve středisku Grůň v Mostech u Jablunkova.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST