Starostové obcí kolem Ludgeřovic chtějí vypnout semafory na světelných křižovatkách v ranní špičce. Řidiči musí čekat v dlouhých kolonách. Bývalá starostka Liana Janáčková se stala předsedkyní nově vytvořené komise pro strategický rozvoj a investice. Opoziční zastupitelé rozhodnutí kritizují. Pomůže určit z popela, čím lidé v domácnostech topí. Novou metodu vyvinulo Výzkumné centrum Vysoké školy Báňské.

Obsah dílu

Nové semafory brzdí provoz do centra

Dlouhé kolony aut a komplikovaná doprava. Tak popisují ranní cestu řidiči, kteří do centra Ostravy míří ze směru od Ludgeřovic. Hlavní problémy podle nich způsobují semafory, postavené kvůli novému outletovému centru. Starostové okolních obcí proto navrhují zkusit světelné křižovatky v ranní špičce vypnout. Jednali o tom už s ostravským magistrátem.

Nové semafory brzdí provoz do centra

Živě Dalimil Frič, dopravní expert, Centrum bezpečné jízdy LIBROS.

Policie odložila případ požáru Karnoly

Policie odložila případ loňského úmyslně založeného požáru textilky Karnola v Krnově. Dva 14letí chlapci, kteří podle kriminalistů objekt přesně před rokem zapálili, nejsou totiž kvůli nízkému věku
trestně odpovědní. Soud bude jednat pouze o výchovném postihu chlapců, případně rozhodne, zda za vzniklou škodu vyčíslenou na více než 19 mil. Kč nenesou odpovědnost jejich rodiče.

Liana Janáčková čelí kritice kvůli nové funkci

Bývalá dlouholetá starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková se stala předsedkyní nově vytvořené komise pro strategický rozvoj a investice. Opoziční zastupitelé rozhodnutí kritizují. Podle jejich názoru jde o trafiku pro exstarostku, která Mariánské Hory bude stát
milion Kč ročně.

Nová metoda analyzuje popel z kotlů a kamen

Výzkumné centrum VŠB-TUO vyvinulo novou metodu, která pomáhá dokázat, jestli se v domácnostech
spalují odpady. Výzkumníci ji pojmenovali "Semafor". Pomůže v malých spalovacích zařízeních z popela určit, čím lidé topí.

Rozptylové podmínky v kraji se zlepšily

Rozptylové podmínky v MS kraji se zlepšily. Příznivější jsou i na Karvinsku, kde ještě ráno vlivem slabšího větru měřicí stanice ukazovaly až 140 mikrogramů na m3. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší jsou tam ale ještě stále výrazně nad stanoveným imisním limitem, který je 50 mikrogramů na m3.

Univerzita Palackého kontroluje diplomové práce

Starší diplomové práce absolventů kontroluje od prosince Univerzita Palackého v Olomouci. Debatu o jejich kvalitě vyvolala kauza bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé a exministra práce a sociálních věcí Petra Krčála. Oba letos na funkce právě kvůli plagiátorství rezignovali. Univerzita nejdřív prověří náhodný vzorek vybraných prací.

60 let úpravy vody v Podhradí

Dnes přesně před 60 lety byla dopravena první voda z úpravny vody v Podhradí u Vítkova na Opavsku do vodojemů v Ostravě. Nová úpravna, která byla tehdy největší v Československu, začala zajišťovat zásobování vodou pro tehdy dynamicky se rozvíjející průmyslové Ostravsko. Zrodil se tak ostravský oblastní vodovod.

V ostravské zoo zemřel nejstarší hroch

V ostravské zoologické zahradě uhynul ve středu hroch jménem Honza. V ostravské zoo žil nejdéle ze všech zvířat, 50 let. V Evropě se dosud vyššího věku dožili jen 2 hroší samci.

Kupy listí pro ježky

V Ostravě se objevují hromádky nafoukaného listí. Jedná se o místa pro přezimování ježků. Ve městě totiž nemají k zimnímu spánku mnoho prostoru. To je často důvodem jejich úhynu. K přežití zimních měsíců zvířatům pomáhají i v Opavě.

Publikace Vítkovic zkoumal fotograf

Fotografické publikace Vítkovických železáren zpracované do jedné knihy. Napsal ji ostravský fotograf
Ondřej Durczak. Propagační materiály fabriky toho mnoho vypovídají nejen o továrně, ale i o době, ve které vznikaly. Těm nejstarším je více jak 100 let.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST