Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

29. výročí listopadových událostí

29 let od sametové revoluce si zítra připomenou na řadě míst v MS kraji. Do akcí se zapojí nejen samotná města, ale i občanská sdružení nebo studentské organizace jednotlivých univerzit. V Ostravě a okolních městech se demonstrace konaly později než v Praze. Informace o zásahu bezpečnostních sil na Národní třídě, který proběhl 17. listopadu, a o aktuální situaci se do regionu dostávaly postupně.

29. výročí listopadových událostí

Živě Ondřej Slach z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty OU.

V Nákle vzpomínali na Jana Opletala

Česko si zítra připomene výročí studentských protestů, které v roce 1989 vedly k pádu komunistického režimu. Ale i události, které v r. 1939 vyvrcholily zavřením VŠ a popravou studentských vůdců. Po pohřbu studenta Jana Opletala, který v Praze přerostl v protinacistickou demonstraci. Více než 1200 studentů skončilo v konc. táboře Sachsenhausen, 9 bylo popraveno.

EU chce znát podmínky prodeje

Splnění určitých dodatečných podmínek bude asi vyžadovat Evropská komise od britské Liberty House před tím, než potvrdí její nákup ostravských oceláren ArcelorMittal. Po své dnešní schůzce s komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou to řekl český premiér Andrej Babiš. EK posuzuje, zda zamýšlená akvizice je v souladu s unijními pravidly o hospodářské soutěži.

Medvěd tentokrát u Ostravice

Mezi obcemi Čeladná a Ostravice včera ráno hoteloví návštěvníci vyfotili medvěda. Zatím se neví, jestli jde o toho samého, který v minulých týdnech zabil na Valašsku nejméně 3 desítky domácích zvířat. Podle ochránců přírody není vyloučené, že by se zvíře dostalo z Valašska až do MS části Beskyd.

Záchranáři cvičí jízdu

Moravskoslezští policisté jsou po zavolání na tísňovou linku nejrychleji na místě činu v celém Česku. Průměrně to stihnou za 4 min a 52 s. Navíc v současné době téměř tisíc z nich včetně hasičů a záchranářů prochází školením, jak lépe řídit auto. Na linku 112 volá o pomoc policistů každý den v kraji téměř 280 lidí.

Bohumín a Karviná čekají na obchvaty

Radnice v Bohumíně a v Karviné už desítky let usilují o silniční obchvaty. Zatímco v Karviné by si obyvatelé centra města mohli už brzy oddychnout, v Bohumíně je stavba obchvatu v nedohlednu. Podle MD ČR stojí moc peněz.

Darkovičtí chtějí zvýšit odolnost krajiny

Obnovit původní historické cesty, které kdysi vedly mezi poli, jenže zemědělci je později zaorali. S tímto nápadem přišel před časem Tomáš Matýsek z hlučínské části Darkovičky. Cesty podle něj zvednou odolnost krajiny a místní je budou moct využívat k procházkám. Zatímco před půlrokem nápad podpořili i městští radní, teď tamní zastupitelé odmítli přijmout rámcovou smlouvu, kterou by deklarovali svůj zájem na obnově cest.

Fotografie Sakaře v galerii Krystal

Jsou pracné a mají dobovou patinu 19. století. Fotografie Honzy Sakaře totiž vznikají historickou fotografickou technikou, pomocí kolodia a desek. Černobílé portréty přátel i herců vystavuje v havířovské galerii Krystal.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST