Poničené střechy, přerušené dodávky elektrického proudu, stromy popadané na silnicích. To všechno měl na svědomí silný vítr v Olomouckém kraji. Hasiče zaměstnával už od časných ranních hodin. Nejvíc zasahovali na Olomoucku. Odpoledne se ale přidalo i Jesenicko a Šumpersko.

Obsah dílu

Vítr působil škody

Poničené střechy, přerušené dodávky elektrického proudu, stromy popadané na silnicích. To všechno měl na svědomí silný vítr v Olomouckém kraji. Hasiče zaměstnával už od časných ranních hodin. Nejvíc zasahovali na Olomoucku.

Vítr působil škody

Živě Vladislav Sobol, mluvčí společnosti ČEZ.

Nová zastupitelstva volila primátory

Další nová zastupitelstva dnes zvolila vedení měst. Primátorem Frýdku-Místku se stal Michal Pobucký z ČSSD, který v čele města stojí s několikaměsíční přestávkou od roku 2012. Město povede koalice ČSSD, ANO a lidovců s 23 hlasy v 43členném zastupitelstvu. Primátorem Prostějova zastupitelé zvolili hejtmanova náměstka Františka Juru z hnutí ANO, který tak vystřídá Alenu Raškovou z ČSSD. ANO ve městě volby vyhrálo. Jaroslav Faltýnek rezignoval na ustavující schůzi zastupitelstva na funkci zastupitele města Prostějov. A starostou Bruntálu se dnes stal Petr Rys z vítězného uskupení Bruntál 2018. Po volbách uzavřelo koalici s hnutím ANO, sdružením PROZMĚNU a s ČSSD.

Soud odložen

Olomoucký krajský soud rozhodne o žalobě bývalého krajského policejního náměstka Karla Kadlece, kterou napadá svou výpověď, ve středu. Termín oznámila soudkyně po dnešním jednání. Kadlec je jedním ze 4 obviněných mužů v korupční kauze Vidkun. Ze služebního poměru jej propustil olomoucký krajský ředitel, následně jeho rozhodnutí potvrdil policejní prezident Tomáš Tuhý. Důvodem byla právě kauza Vidkun a Kadlecovo závažné porušení služebního slibu. Kadlec naopak tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustil.

Málem tropická noc na Ostravsku

Noc na dnešek se málem stala první říjnovou tropickou nocí v historii měření teplot v Česku, chyběly k tomu dvě desetiny stupně Celsia. Nejtepleji bylo v Mošnově, kde meteorologové naměřili 19,8 stupně, což je zatím nejvyšší noční teplota za říjen v republice. Dosavadní nejvyšší říjnová noční teplota byla 18,9 stupně Celsia. Naměřili ji shodně 8. října 2009 v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku a 1. října 1975 ve Vizovicích na Zlínsku. V noci na dnešek byl tento rekord překonán kromě Mošnova také třeba v Lučině na Frýdecko-Místecku, kde bylo 19,3 stupně.

ČOI kontrolovala stánky

V souvislosti s blížící se Památkou zesnulých vyrazili pracovníci ČOI na kontroly kamenných obchodů i stánků s květinami, věnci a svíčkami. Od půlky října už v MS a OL kraji provedli 61 kontrol. Pochybení zjistili ve více než polovině případů.

Soud rozhodl o stížnostech na volby

Krajský soud v Ostravě se druhým dnem zabývá stížnostmi na pochybení u komunálních voleb. Těch je letos 45, což je rekordní počet. Vyřídili už více než 30 návrhů. Většinu ale zamítli. Důvodem zamítnutí je nejčastěji špatně podaná stížnost, nebo nedostatečně velké pochybení pro vyhlášení náhradních voleb. Jedna ze stížností, která u soudu uspěla, byla ze Šenova.

Kontroly chodců

Kontrola pohybu chodců za snížené viditelnosti, to je náplň dopravně-bezpečnostní akce, která probíhá od včerejšího rána v Ostravě a dalších městech MS kraje. Podzim je totiž pro chodce v silničním provozu tím nejrizikovějším obdobím.

První elektrobus v Olomouci

Do ulic Olomouce vyjel na pravidelné linky s cestujícími poprvé elektrobus. Město se tak připojilo k řadě těch, které začaly autobusy se spalovacími motory v MHD nahrazovat ekologičtějšími vozidly na elektrický pohon. Olomoucký dopravní podnik za svůj první elektrobus zaplatil kolem 13 mil. Kč, 85 % mu ale pokryjí evropské dotace.

Skončí medvěd na Hluboké?

Táborská ZOO pomůže s odchytem a záchranou medvěda, který se už přes měsíc toulá po Beskydech. Už vytipovala veterináře, který by šelmu uspal, pokud by se ji nepodařilo nalákat do odchytové pasti. O medvěda má stále zájem ZOO v Belgii, která by si ho mohla hned převzít.

Koncert potřebným pomohl

V katedrále Božského Spasitele v Ostravě se včera konal benefiční koncert pro Pavla Palkoviče z Opavy. Pořádal ho jeho lékař. Rodině jeho pacienta totiž hrozí ztráta bytu a Pavel, který je od loňského léta kvůli krvácení do mozku ochrnutý, by skončil v ústavu. Po odvysílání reportáže o Pavlovi na České televizi se koncert vyprodal a další pomoc rodině nabízí i lidé a firmy napříč celou republikou.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST