Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Podpis koaliční smlouvy v Prostějově

Prvním okresním městem v OL kraji, kde už politici podepsali koaliční smlouvu, je Prostějov. Město by v následujících 4 letech měla vést koalice ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD. Primátorem se stane František Jura z ANO. Lídr opozice Aleš Matyášek nově vzniklou koalici kritizuje, podle něj dostatečně neodráží přání voličů.

Situace na radnicích po volbách

Jak vypadá povolební vyjednávání ve dvou krajských a bývalých okresních městech.

Senátní volby skončily

Lidé v MS a OL kraji o víkendu vybrali 5 nových senátorů. Podobně jako v celé republice byl ale i tady zájem o 2. kolo senátních voleb slabý. Ve volebním obvodu Ostrava-město dokonce republikově nejnižší, hodit hlas tam přišlo pouhých 9,23 % oprávněných voličů.

Janáčková na radnici končí

Starostka ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky a bývalá senátorka Liana Janáčková po 28 letech opouští svůj post. Ve funkci ji vystřídá dosavadní místostarosta a kolega z uskupení Nezávislí Patrik Hujdus. Nezávislí, kteří v městské části vyhráli volby, budou spolupracovat s dalšími 4 koaličními partnery, lidovci, hnutím Ostravak, KSČM a SPD.

VS projednává vraždu z Polanky

Patrik Konečný, jenž si má odpykat 20 let ve vězení za brutální vraždu mladé ženy v Polance nad Odrou na Ostravsku, podal dovolání. Verdikt tak ještě přezkoumá Nejvyšší soud. Mladík byl kamarád oběti, vinu u odvolacího soudu popřel. Tragédie se odehrála loni v březnu. Žena zemřela na schodišti rodinného domu, kde ji našel její přítel po návratu z dovolené v Turecku. Podle znalců vrah vedl útok razantně a s obrovskou intenzitou, žena utrpěla mnoho tříštivých zlomenin.

LF bude řešit ministr zdravotnictví

Členové studentské komory akademického senátu lékařské fakulty žádají v dopise hejtmana a primátora Ostravy o pomoc. Nesouhlasí s nedávnými personálními změnami na pozicích přenostů v ostravské fakultní nemocnici, mnoho z nich je totiž zároveň učí. Podle vedení nemocnice jde o názor jen několika studentů a výuka na fakultě ani chod nemocnice není ohrožen. V pátek přijede o situaci diskutovat s vedením města i kraje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jeskyňáři vytahují strom

Jeskyňáři z Hranické propasti na Přerovsku vytahují z vody pětitunový buk. Ten se do jeskyně zřítil loni v prosinci a hrozí, že by ji úplně ucpal. Strom měřil 25 m a zůstal v hloubce 35 m pod hladinou jezírka. S vytažením bude pomáhat i speciální jeřáb. Vyprošťovací akce potrvá 3 dny.

Bourání v osadě Bedřiška

Sporná demolice domů v ostravské osadě Bedřiška v Mariánských Horách začala. Bagr tam od rána jako první bourá budovu bývalé ubytovny. Místní lidé se bojí, že poté začnou dělníci demolovat i domy, ve kterých bydlí. Lokalitu nechtějí opustit. Končící vedení na radnici ale slibuje, že počká s dalším bouráním minimálně do ustanovujícího zastupitelstva.

Chov krav udržují hlavně dotace

Počet hovězího dobytka klesl v ČR za posledních 50 let o téměř 60 %. Dnes je v MS kraji chováno 88 tisíc krav. Zvířata ubývají také na vesnicích. V Beskydech se ovšem zemědělcům daří, hlavně díky dotacím.

Ořezávání vrb v Poodří

Spolek Arnika už začal v posledních týdnech s Českým svazem ochránců přírody a Ostravskou univerzitou vysazovat v Poodří staré odrůdy hrušní. Ty mají poskytnout domov chráněnému brouku páchníkovi. Pomoci mu má taky ořezávání vrb tradičním způsobem. S tím začali ochranáři dnes.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST