Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Počet zneužitých fotek dětí roste

Může to začít jako hra, která rychle skončí vydíráním. Podle policistů a odborníků z Univerzity Palackého v Olomouci totiž v poslední době přibývá zneužití intimních fotek dětí. Během ledna a února napočítali 35 takových případů. To je o 100 % víc, než za stejné období minulého roku. Děti své fotky posílají přes internet nebo sociální sítě.

Počet zneužitých fotek dětí roste

Autor reportáže, Martin Laštůvka, natočil k tématu rozhovor s vedoucím projektu E-Bezpečí z Univerzity Palackého Kamilem Kopeckým.

Nádraží čekají opravy

Více než 20 nádraží v OL kraji plánuje opravit SŽDC. Na už zahájenou rekonstrukci přerovského nádraží a výpravní budovy v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku navážou modernizace staničních budov v Hanušovicích na Šumpersku, Šternberku na Olomoucku, či menších nádraží v Olomouci a na Jesenicku. Celkové náklady na rekonstrukce budou necelých 150 mil. Kč.

Ostrava chce řeky zpřístupnit vodákům

Ostrava chce trojici tamních řek více zpřístupnit pro vodáky. Ti by v budoucnu např. po Odře mohli na lodích plout z části Polanka nad Odrou až do Polska. Stavební úpravy řek a jejich okolí budou podle předběžných odhadů stát bezmála 200 mil. Kč. Zástupci města očekávají, že řeky budou lákat čím dál víc lidí. Hlavně vodáky, ale i rodiny s dětmi nebo návštěvníky sportovních a kulturních akcí.

Další hvězdy míří na Colours

Hlavní hvězdou hudebního festivalu Colours of Ostrava bude letos držitel 11 cen Grammy zpěvák a producent Pharell Williams. V Česku zahraje vůbec poprvé. Diskusní fórum Meltingpot nabídne 150 řečníků z více než 25 zemí světa.

Městští policisté školí seniory

První přednáškou dnes v Krnově začíná tzv. Senior akademie. Policisté, hasiči nebo psychologové budou v sérii přednášek radit seniorům v oblastech prevence kriminality, sebeobrany nebo životního stylu. Senioři totiž patří obecně k nejčastějším obětem kriminálních činů.

Velikonoční tradice v Nové Bělé

Příští týden už jsou Velikonoce, ale nejrůznější výstavy a přehlídky tradic probíhají na mnoha místech v MS kraji už teď. Svátky jara každoročně oslavují i v pečovatelském domě v Nové Bělé. Zdejší spolek žen se snaží uchovat tradice pro budoucí generace.

Pevnost poznání v novém

Olomoucká Pevnost poznání má novou expozici. Jmenuje se Hledání kódu života a ukazuje, jak probíhá výzkum genetiky rostlin. Právě ten proslavil olomoucké vědce po celém světě. Jako jediní dokáží třídit rostlinné chromozomy. Návštěvníci expozice mohou fascinující proces sledovat díky unikátním mikroskopům.

Zemřel Miroslav Kačor

Ve věku nedožitých 68 let zemřel režisér a scenárista Miroslav Kačor. Absolvent pražské FAMU se podílel na stovkách pořadů i animovaných filmů, byl autorem několika historických publikací. Svou profesi spojil s Českou televizí. V ostravském studiu začínal s pořady pro děti, pak se ale věnoval především dokumentární tvorbě.

Slezsko a Ostravsko v letech 1918-1938

Slezské zemské muzeum připomíná osmičkové roky minulého století. Na historii Ostravska a Slezska se dívá pohledem jednoho z místních obyvatel a taky přes dobovou módu. V nových expozicích jsou předměty denní potřeby, úřední dokumenty, ale i boty z hadí kůže nebo kožich z geparda.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST