Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Modernizace teplárny zlepší ovzduší

Snížení emisí síry, dusíku, tuhých znečišťujících látek nebo oxidu uhličitého. Přinese je investice za 138 milionů korun. Zmodernizována za ně bude teplárna v centru Ostravy, která dodává energie pro velké průmyslové podniky a část Vítkovic. Meteorologové dnes krátce po poledni po šesti dnech zrušili smogovou regulaci, kterou 2. března vyhlásili pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka.

Modernizace teplárny zlepší ovzduší

Živě Jan Kozina, předseda správní rady organizace Čisté nebe.

Ostrava odstoupí od smlouvy

Město Ostrava odstoupí od smlouvy o prodeji pozemků na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kterou téměř před deseti lety uzavřelo se společností Amádeus Real. Schválili to dnes městští zastupitelé.
Firma Amádeus Real chtěla na pozemcích v centru města stavět multifunkční nákupní centrum. V roce 2012 ale od kupní smlouvy odstoupila, poté co centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nedal souhlas s umístěním stavby. Obvod souhlas udělil až později. Město odstoupení od smlouvy neuznalo. Kupní cena za pozemek přesahovala 83 milionů korun, developer ale zaplatil jen její část.

Soud potrestal podvod za 22 milionů

Tresty v rozmezí 5 a 6,5 roků vězení za podvod za více než 22 milionů vyměřil Krajský soud v Ostravě dvěma obchodníkům s betonářskou ocelí. Třetí vyvázl bez trestu. Podle finančního úřadu, který podal trestní oznámení, šlo o takzvané karuselové podvody, kdy podnikatelé zapojení do obchodního řetězce nezaplatí daň z přidané hodnoty u předem určené firmy.

Světový den ledvin

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance se zítra otevřou veřejnosti. Lidé se mohou zdarma podrobit testům v rámci Světového dne ledvin. Záněty močových cest a ledvin jsou nejčastější u žen. V roce 2016 lékaři zaznamenali 400 tisíc případů onemocnění, skoro 75 procent pacientů tvořily ženy.

Český optický klastr chce zakázku armády

O zhruba pětimiliardovou zakázku na dodávku optických systémů do nových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu se chce ucházet Český optický klastr, který nedávno vznikl v Olomouci. V klastru je například přerovská společnost Meopta-optika či Univerzita Palackého, která má početný tým výzkumných pracovníků. Na vzniku klastru se podílel i Olomoucký kraj. Česká armáda plánuje v příštích letech vyměnit zastaralou techniku 7. mechanizované brigády.

Snímky T. G. M. v Lašském muzeu

Dnes si připomínáme 168 let od narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Lašské muzeum v Kopřivnici vystavuje fotografie z archivu Pražského hradu. V letech 1918-1933 většinu z nich pořídil fotograf Jano Šrámek. Ten se s fotoaparátem pohyboval v blízkosti prezidenta Masaryka. Vytvořil několik tisíc snímků, na kterých jsou oficiální návštěvy i prezidentovo soukromí.

Postižená pokřtila básnickou prvotinu

Narodila se s těžkým tělesným postižením. Její rodnou řečí je francouzština. Teď jí vyšla sbírka básní s vlastními ilustracemi. To je stručný příběh Pascale Veličkové, studentky střední školy Zdeňka Matějčka v Ostravě. Včera v podvečer básnickou prvotinu pokřtila.

Těžaři odškodní obyvatele

Obyvatelé Štramberka na Novojičínsku dostanou finanční kompenzaci za poškození domů související s projevy odstřelů v tamním vápencovém lomu. Dohodli se na tom radní města spolu se zástupci těžařské firmy. Firma odškodné pošle v případě, že projev odstřelu přesáhne určenou sílu. Za jedno zjištěné překročení těžaři městu zaplatí dvacet tisíc korun.

Nelegální návnady v lesích

Ochranáři stále častěji nacházejí v přírodě masité návnady. Jde o kusy uhynulých zvířat, na které myslivci lákají zvěř. Nejčastěji je umísťují v blízkosti posedů. Jenže takové vábení je nelegální a hrozí za něj až milionová pokuta. Od začátku roku našli ochranáři po celém Česku takových míst šest. Poslední o uplynulém víkendu v Beskydech.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST