Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nové vývojové centrum

V Ostravě vzniklo nové vývojové centrum světelné techniky pro vývoj a konstrukci nejmodernějších osvětlovacích systémů. Práci nabídne až 130 lidem. Podle ostravského primátora i hejtmana kraje je centrum dalším z kroků přeměny ekonomiky města od bývalého těžkého průmyslu k moderní budoucnosti. Centrum bude spolupracovat s vysokými školami. Zaměstná vysokoškolsky vzdělané techniky.

Nové vývojové centrum

Živě Ivo Vondrák, hejtman MS kraje.

Daneš Zátorský před soudem

U Krajského soudu v Ostravě dnes začal proces se známým podnikatelem Danešem Zátorským a jeho dvěma spolupracovníky. Státní zástupkyně je viní z podvodu – trojice obžalovaných měla nezákonným způsobem vylákat ze spořitelního družstva přes 120 milionů korun.

Ombudsmanka kritizuje zásah policie

Podle ombudsmanky Anny Šabatové policie pochybila při svém loňském zákroku v Lipníku nad Bečvou proti protestujícím na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany. Vyplývá to z její zprávy, kterou připravila na podnět organizátorů protestu. Podle paní Šabatové nebyl důvod k zajištění zvukaře Jaroslava Hensla, zásah vůči němu byl nepřiměřený a policie jej navíc nepoučila o důvodech jeho zajištění. Incident se stal loni v listopadu, kdy pan Hensl pouštěl z okna na náměstí píseň Modlitba pro Martu. Dřívější šetření policie jakékoliv pochybení odmítlo.

V MS kraji platí smogová situace

V Moravskoslezském kraji dál platí smogová situace. Meteorologové ji vyhlásili už včera pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Téměř polovina všech automatizovaných stanic v kraji dnes naměřila prašnost dvakrát vyšší než je povolený limit.

Západní obchvat Olomouce má zelenou

Poslední část západního obchvatu Olomouce dostala zelenou od Ministerstva životního prostředí. Ředitelství silnic a dálnic tak může pokračovat s přípravou stavby. Čeká je však ještě spousta úprav a aktualizací projektu – například nový proces EIA. Lidé z Olomouce si tak na zhruba tříkilometrový úsek budou muset ještě nějaký čas počkat.

Horské hotely nemají lidi

Na horách chybí zaměstnanci. Provozovatelé ski areálů marně hledají pracovníky, kteří by zůstali alespoň do jara. Zejména je trápí nedostatek vlekařů, lyžařských instruktorů - v restauracích tak nemá hosty kdo obsluhovat. Třeba v Jeseníkách kvůli tomu uprostřed sezony zavřela vyhledávaná Chata Jiřího na Šeráku.

Zájem o krnovskou průmyslovou zónu

Zatím čtyři firmy chtějí investovat v krnovské průmyslové zóně Červený dvůr II. Reagovaly tak na výzvu krnovské radnice. Noví investoři obsadí asi polovinu plochy průmyslové zóny. V jejich provozech může vzniknout až 230 nových pracovních míst. Zájemce o zbylou půlku bude radnice ještě hledat.

Výstava o životě na vídeňském dvoře

Leopold I., dědeček Marie Terezie, se uměl bavit a na císařském dvoře to během své vlády rozjel ve velkém. Dokazuje to výstava v olomouckém Arcidiecézním muzeu, která sleduje kulturní život na vídeňském dvoře ve druhé polovině 17. století. Opulentní oslavy první svatby Leopolda I. trvaly rok a půl a jejich vrcholem byl balet v koňském podání.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST