Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Rekordně nízká kriminalita v Bohumíně

Bohumín má letos nejnižší kriminalitu v novodobé historii města. Zatímco za loňské první pololetí tady řešili 320 trestných činů, letos zatím 240. Podle radních má na tom podíl několik věcí. Výraznou pomoc při rychlém odhalení např. krádeží mají v Bohumíně i díky propracovanému kamerovému systému. Městští strážníci se pak mohou nově spolehnout na pomoc operátora, který dění na kamerách nepřetržitě sleduje.

Posun ve stavbě obchvatu Frýdku-Místku

Ministerstvo dopravy v těchto dnech vydalo stavební povolení pro část obchvatu Frýdku-Místku. Úsek dlouhý přes 2 km by se měl začít stavět ještě letos. Jde už o druhé stavební povolení pro tento úsek. Nákladní auta už také začala odvážet vytěženou znehodnocenou půdu ze skládky Skatulův Hliník, jedné z hlavních překážek stavby.

Zákaz vstupů do lesů

Olomoucký krajský úřad dnes dočasně zakázal vstup do některých lesů v okolí Litovle, Uničova, Šternberka a Mohelnice, které minulý týden poničil silný vítr. Zákaz platí do konce října. Podle vedení hejtmanství byl vydán proto, aby lesníci mohli zlikvidovat následky větrné kalamity. Pokud lidé vydaný zákaz vstupu do lesa poruší, hrozí jim až pětitisícová pokuta.

Muž požadoval intimní fotky po školačce

Ze 4 mravnostních trestných činů obvinili policisté 46letého muže, kterému 12letá dívka z Ostravy poslala svoje erotické fotky. Policisty na podezřelého upozornila její matka. Při domovních prohlídkách policisté obviněnému zabavili více než 200 DVD a CD nosičů s dětskou pornografií. Obviněný skončil ve vazbě.

Plány kraje na stavbu nových lanovek

Radní MS kraje za ODS usilují o to, aby v Beskydech a Jeseníkách vzniklo v nejbližších letech hned několik nových lanovek. Nechali si kvůli tomu udělat i průzkum veřejného mínění, ze kterého vyplynulo, že většina dotazovaných lidí si lanovky přeje. Nejdál je zatím příprava stavby lanovky na Velkou Čantoryji z obce Nýdek. Vzniknout by mohla do 6 až 8 let.

Vosy ohrožují alergiky

Záchranáři v srpnu zaznamenali dvojnásobek výjezdů k pacientům pobodaným vosami a včelami. Každé léto se aktivita bodavého hmyzu stupňuje. Jde zejména o vosy. Jejich kolonie se v srpnu dostávají na maximum. Vosí žihadlo přitom může způsobit vážné zdravotní komplikace hlavně u alergiků.

Vosy ohrožují alergiky

Sestřih komentářů z odpolední ČT24 s Petrem Kočárkem, entomologem.

Zákaz koupání na Plumlově trvá

Zákaz koupání na Plumlovské přehradě u Prostějova, který vyhlásili hygienici minulý týden ve středu, trvá. Podle vzorků vody odebraných tento týden se sice kvalita vody o něco zlepšila, stále jsou však její vlastnosti nevyhovující. Naopak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce se mohou lidé i na konci prázdnin koupat bez obav.

10 let vězení za sérií krádeží

Vrchní soud v Olomouci potvrdil 10letý trest za sérii loupeží na čerpací stanici a dvou poštách na Olomoucku. Miroslav Baláž byl usvědčen na základě nepřímých důkazů. 37letý muž z Olomouce svoji vinu popírá. Jeho obhájce nevyloučil dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odklízení trosek v Gutech pokračuje

Druhý den pokračují řemeslníci v Třinci-Gutech v úklidu spáleniště kostela, které za sebou před dvěma týdny nechal ničivý požár. 70 % trámů se dochovalo v takovém stavu, aby mohly sloužit památkářům jako vzor pro vytvoření jejich kopií. Nový kostel by v Gutech měl stát už na podzim 2019. Náklady na jeho obnovu přesáhnou 20 milionů. Většinu uhradí pojistka, část peníze z veřejné sbírky. Dobrovolníci do ní zatím přispěli přes 600 tisíc korun.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST