Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Týden zákazu kouření

Sedmý den platí v Česku zákaz kouření v hospodách a restauracích. Někde si už provozovatelé stěžují, že přišli až o třicet procent zákazníků, tam kde mají venkovní zahrádky zatím velké změny nezpozorovali. Protikuřácký zákon začal platit 31. května na Světový den bez tabáku. Týká se všech hospod, restaurací, kaváren a barů bez rozdílu, nevztahuje se jen na kouření vodních dýmek, případně elektronických cigaret.

Týden zákazu kouření

Živě Zdeněk Blinka, předseda Sdružení podnikatelů v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách ČR.

Lihová mafie

Živě redaktor Josef Kvasnička.

Silnice D48

Cestování mezi Frýdkem-Místkem a Novým Jičínem se zrychlí. Silničáři začali s rekonstrukcí silnice D48. Opravují a rozšiřují nebezpečnou silnici na komunikaci s dálničními parametry. Stavbě v minulosti bránily výkupy pozemků.

Sexuální obtěžování

Další případ sexuálního zneužívání dospívajících dětí vyšetřuje policie v Moravskoslezském kraji. Tentokrát obvinila devětašedesátiletého šéfa bohumínského cyklistického oddílu. Čeho přesně se dopustil, policie tají, podle informací Práva jde ale o trestnou činnost sexuálního charakteru ve vztahu k mladistvým.

Spolky mají nové zázemí

Karviná má nový spolkový dům. V části Ráj dokončila po třech měsících opravy jednoho ze svých objektů. Ten vyčlenila karvinským zájmovým a sociálním spolkům, které tak poprvé získaly své dlouhodobé zázemí.

Petřkovická Venuše

Po čtyřech letech si Ostravané opět mohou prohlédnout jeden ze symbolů města - Petřkovickou Venuši. Vzácnou sošku ženy z krevele, jejíž stáří se odhaduje na 23 tisíc let, vystavuje až do neděle Ostravské muzeum. Exponát je součástí výstavy Ostrava nevídaná, která se koná u příležitosti 750. výročí založení města. Petřkovická Venuše je trvale uložena v Archeologickém ústavu v Brně, do Ostravy ji ředitelka Ostravského muzea přivezla pod policejním dohledem.

Rozsviťme v ČR

První ročník akce s názvem Rozsviťme Česko začal dnes na pěti místech republiky. Organizátoři chtějí vysazením slunečnic upozornit veřejnost na to, že lidí s roztroušenou sklerózou přibývá. Jeden ze záhonů bude zdobit i louku před vstupem do Sanatorií v Klimkovicích.

Vězni pomáhají s chátrajícími hroby

Na devět tisíc takzvaných opuštěných hrobů eviduje město Olomouc. A začínají být velkým problémem. Chátrající náhrobky totiž postupně demolují i ty okolní a můžou být nebezpečné i pro návštěvníky hřbitovů. Pro správce jsou tak značnou zátěží. Jenže. Na jejich údržbu nemá město dost peněz a chybí i pracovní síla. V těchto dnech se tak do odstranění chátrajících hrobů pustili i vězni olomoucké vazební věznice.

Přijede Usain Bolt

Osminásobný olympijský vítěz Usain Bolt bude znovu startovat na Zlaté Tretře. Třicetiletý jamajský sprinter na tradičním atletickém mítinku v Ostravě poběží 28. června stovku. Oznámili to dnes pořadatelé závodu. Pro Bolta, který plánuje po mistrovství světa v Londýně ukončit kariéru, to bude první letošní evropský start.

Sportovní hry zrakově postižených

V Opavě dnes začal 22. ročník Sportovních her zrakově postižené mládeže. V průběhu tří dnů se tak proti sobě v několika sportovních disciplínách utkají desítky děti z České i Slovenské republiky. I přes svůj handicap budou závodit v běhu nebo třeba plavání. Odměnou jim na konci her budou medaile i osobní rekordy.

Stěhování sochařského parku

Sochař Martin Kuchař stěhuje dvě desítky monumentálních uměleckých děl ze sochařského parku v Horním dvoře na Těrlicku. Vznikly na mezinárodních sochařských sympoziích na ostravském vrchu Landek. Majitel pozemku sochaři po šestnácti letech vypověděl smlouvu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD