Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Emisní povolenky

Evropský parlament dnes hlasoval o reformě emisních povolenek a o budoucnosti českého ocelářství. Evropská komise už dříve navrhla změnu, která by měla vést k takzvané nízkouhlíkové ekonomice a která by měla zabránit většímu globálnímu oteplování. Oceláři a zástupci největších hutí se ale bojí, že vysoké platby za vypouštění CO2 mohou být likvidační.

Emisní povolenky

Živě s Janem Rafajem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy.

Projekt Refill

Dát trvale prázdným budovám, ale i pozemkům dočasně nové, kreativní využití. To je podstata v Česku průlomového projektu Refill, který rozvíjí Ostrava. Podílí se na něm spolu s dalšími devíti evropskými městy. Magistrát chce umožnit začínajícím podnikatelům a kreativcům, aby své nápady uskutečnili v dosud prázdných prostorech za zvýhodněný nájem. Zájem majitelů domů i případných uživatelů teď Ostrava monitoruje v dotazníku na webových stránkách projektu.

Pokračuje soud Dědic

U Krajského soudu v Ostravě dnes výslechy svědků pokračoval proces s lobbistou Martinem Dědicem, který je obžalován z manipulace s některými ostravskými veřejnými zakázkami, za což měl získat 30 milionů korun.

Vláda o CHKO Poodří

Podoba Chráněné krajinné oblasti Poodří se od března změní, přibudou louky, drobné porosty a mokřady, naopak ubude zastavěných území. Změnu dnes schválila vláda. Materiál počítá s úpravou hranic a rozšířit by se měly i vnitřní zóny ochrany, což ale znamená výrazné omezení pro zemědělce, kteří zde podnikají.

Za podvody s recepty až 10 lety vězení

Dva lékaři a magistra lékárny se dnes u Krajského soudu v Ostravě zpovídali z podvodů s recepty. Od roku 2008 do roku 2010 měli oční lékaři vystavovat falešné recepty, a pak je legalizovat v lékárně, kde byli spoluvlastníci. Zdravotní pojišťovny tak měli podle obžaloby okrást o více než 5 milionů korun.

Přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky v MS kraji

Meteorologové dnes na Třinecku odvolali signál regulace, který tam kvůli smogu platil od pátku. Přesto ale v MS kraji stále přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky a smog. Imisní limit pro polétavý prach byl odpoledne na mnoha měřicích stanicích překročen více než trojnásobně, třeba ve Věřňovicích na Karvinsku více než šestinásobně.

Nádražní po půl roce

Ani několik měsíců po ukončení rekonstrukce Nádražní ulice v centru Ostravy nedosahují tržby obchodníků na původní hodnoty. V současnosti se pohybují mezi 60-80%. Celkové náklady opravy se vyšplhaly na 181 milionů korun a oprava trvala s přestávkami 2 roky.

Pocitová mapa pomůže při rozvoji Olomouce

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vzniká v těchto dnech pocitová mapa Olomouce. Objednal si ji přímo magistrát, který tento dokument potřebuje pro zpracování strategického plánu města. Mapa má vyjádřit pocity dvou tisíc Olomoučanů na určitých místech a představit konkrétní nápady pro další rozvoj Olomouce.

Bludiště slaví 20 let

Modří už vědí. Věta, která se zapsala do povědomí všech diváku televizní soutěže Bludiště. Dětský vědomostní pořad se vyrábí v ostravském televizním studiu v Radvanicích už 20 let. A za tu dobu se ze statické vědomostní soutěže proměnil v napínavou, dynamickou show, ve které není nouze o adrenalin.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 L ST HD