Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Nemocnice trápí nedostatek sester

Nedostatek zdravotních sester řeší i nemocnice sítě Agel. Majitelé společnosti se proto rozhodli, že se pokusí situaci změnit otevřením vlastní střední zdravotnické školy. Od nového školního roku nabízí zatím možnost studovat tři obory v denním a obor zdravotnický asistent i formou dálkového studia.

Nemocnice trápí nedostatek sester

Živě Tomem Philippem, náměstkem ministra zdravotnictví.

Zabil na přechodu

Na 2 roky do vězení a navíc 5 let zákaz řízení - takový trest si dnes ráno u soudu vyslechl řidič Jiří Smolka, který loni v centru Ostravy na přechodu srazil muže a ženu. Oba chodci i přes veškerou snahu lékařů na místě zemřeli.

Sníh komplikoval dopravu

Sněžení a silný vítr dnes komplikoval dopravu na řadě míst Moravskoslezského kraje. Silničáři během dopoledne proplužili osm tisíc kilometrů komunikací, do terénu vyjela veškerá dostupná technika. Pro kamiony je stále uzavřena silnice vedoucí k hranicím Česka a Slovenska. Na Olomoucku byla kvůli dopravním nehodám neprůjezdná hlavní trasa mezi Přerovem a Olomoucí.

V pátek udeří silný vítr

V Čechách a na Severní Moravě bude v pátek foukat silný vítr, který v západní části Čech může dosáhnout až síly orkánu.

Nový poskytovatel hornických bytů

Šance na lepší podmínky bydlení pro nájemce bývalých bytů OKD. Jejich poskytovatel, firma RPG Byty, dnes avizoval novinky související se změnou vlastníka, kterým se už dřív stala firma Round Hill Capital sídlící v Londýně. Společnost RPG Byty se od 1. února přejmenuje na Residomo. Ještě letos plánuje větší investice do správy bytového fondu - a výhledově třeba i rozšíření počtu bytů v Ostravě.

Oprava olomoucké radnice

Rozsáhlou rekonstrukcí prochází střešní část olomoucké radnice. Nejstarší konstrukce střešních krovů přitom pocházejí ze začátku šestnáctého století a podle expertíz mají celou řadu problémů. Nesprávně položená krytina, špatný stav tašek, ale také krovy napadené hmyzem a dřevokaznými houbami. Na průběh oprav pečlivě dohlížejí památkáři.

Rudolf Bernatík slaví 80 let

Koncert pro profesora klavíru. V sále Janáčkovy filharmonie vystoupili tři klavíristé, mezi nimi například Lukáš Vondráček, aby vzdali poctu a k svému učiteli profesoru Rudolfu Bernatíkovi. Vynikající klavírista, skladatel i bývalý děkan oslavil osmdesáté narozeniny.

Těžba lagun začne na podzim

Živě s redaktorkou Pavlou Daňkovou.

Nová metoda izolace genů v Olomouci

Olomoučtí vědci vyvinuli novou metodu izolace genů. Díky ní dokážou lépe vybrat gen, který chtějí u rostliny změnit. Jejich cílem je pomoci k rychlejšímu a levnějšímu šlechtění odrůd odolných vůči změnám klimatu a zajištění dostatku potravin pro rostoucí světovou populaci. Doposud šlechtění trvalo i desítky let, nově i jen několik měsíců.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 L ST