Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Města bojují s nelegálními skládkami

Desítky černých skládek tíží přírodu v Moravskoslezském kraji. Úřady většinou nemohou účinně zasáhnout. Chybí jim totiž důkazy o zakladatelích skládek. Pokuty se přitom mohou vyšplhat třeba až k 75ti tisícům korun. Jeden z čerstvých případů založení skládky zachytil štáb České televize v Ostravě-Radvanicích.

V Opavě stále pokračují jednání o osudu stávající koalice.

Ta ztratila většinu, když 3 zastupitelé z klubu Nezávislých náměstka Martina Vítečka vstoupili do nově vzniklé pobočky Hnutí ANO. To dnes na tiskové konferenci oznámilo, že nabídli primátorovi Opavy účast v nové koalici.

Participativní rozpočet

Odpadkové koše nebo senior linky. Právě tyto návrhy získaly největší počet hlasů obyvatel Ostravy-Jihu. Ti mohli hlasovat v takzvaném participativním rozpočtu. Díky němu rozhodli, jaké projekty, dohromady za pět milionů korun, se budou v příštím roce v obvodu realizovat. Stejné hlasování odstartovali dnes také v Ostravě-Porubě, kde si lidé vyberou mezi šestnácti návrhy.

V Ostravě si připomněli Den válečných veteránů

11. listopad - už šestnáct let je toto datum i v České republice věnováno válečným veteránům. V tento den před 98 lety totiž skončila uzavřením příměří první světová válka. Válečné veterány si připomněli i v ostravských Komenského sadech. Aktu se zúčastnilo kolem 25 účastníků bojů 2. světové války.

Laboratoř zkoumá lidský pohyb

Univerzita Palackého v Olomouci po měsících testování otevřela vědeckovýzkumné centrum Baluo. Unikátní pracoviště, jediné ve střední Evropě, kde chtějí akademici zkoumat lidský pohyb a poznatky pak využít v praxi. Amatérským i profesionálním sportovcům pak nabídne diagnostiku i poradenství. Vznikat by tady měly i rehabilitační pomůcky.

Přerov bojuje se štěnicemi a legionellou

Štěnice a legionella. To jsou dva problémy, které momentálně trápí přerovskou radnici. Hmyz vyhnal z pěti bytů 23 nájemníků. Bakterie legionelly zase ohrozila lidi v šesti pečovatelských domech. Hygienici teď celou situaci řeší.

Žáci soutěžili v psaní na počítači

Už po jednadvacáté se dnes konala v Olomouci soutěž žáků v psaní na počítači. V této disciplíně patří čeští reprezentanti řadu let k celosvětové špičce, a to už právě v žákovských kategoriích. Nejvíce je ale oblíbena mezi studenty středních obchodních škol. Psaní na počítači přitom podle tvůrců počítačem řízené výuky nejen zrychluje samotné přepisování textu, ale už u žáků základních škol pomáhá především rozvíjet analytické a logické myšlení dětí.

Znovuotevření Kaple sv. Rodiny v Odrách

Stavbaři a restaurátoři dokončili po roce rekonstrukci hřbitovní kaple svaté rodiny v Odrách. Původní záměr byl kapli z 18.století jen opravit, byla totiž v dezolátním stavu. Stavbaři ale objevili unikátní malovaný strop - a tak se původní plány musely změnit.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2016
 L ST