Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Obce bez vodovodu

Například v Újezdu na Znojemsku musí část místních chodit k obecnímu vrtu. Radnice mají možnost získat peníze na stavbu infrastruktury. Do konce září mohou žádat o dotaci resort zemědělství. Peníze poskytuje i Jihomoravský kraj.

Obce bez vodovodu

Radnice mají možnost získat peníze na stavbu infrastruktury. Do konce září mohou žádat o dotaci resort zemědělství. Peníze poskytuje i Jihomoravský kraj. Hostem ve vysílání je Vladimír Šmerda, radní Jihomoravského kraje pro investice, infrastrukturu a majetek.

V Jedovnicích budují novou úpravnu vody

Teď se podíváme na místa, kde aktuálně o změně způsobu zásobování vodou uvažují nebo ji už provedli. Třeba v Jedovnicích na Blanensku budují novou úpravnu vody. Po dokončení výstavby bude zásobovat až 20 tisíc lidí z okolí. Hotový vodovod už mají ve Vranové na Blanensku.

Opravy na D1

Na komplikace se musí připravit řidiči na dálnici D1 u Brna. Od soboty budou silničáři opravovat úsek mezi exitem 196 a 194 u sjezdů na Bratislavu a Vídeň. Omezení v obou jízdních směrech potrvá dva týdny. Na jednom z nejvytíženějších úseků, kde auta kvůli hustému provozu denně stojí v kolonách, tak budou muset řidiči počítat s dalším zdržením.

Očkování zaměstnanců sociálních služeb

Od září znovu platí povinnost testovat nenaočkované zaměstnance i klienty v domovech seniorů, stacionářích nebo chráněném bydlení - a to minimálně jednou týdně. Například v Domově seniorů v Prostějově jsou kromě jednoho naočkovaní všichni klienti - o zaměstnancích to ale neplatí. Podle vedení kraje o to v poslední době ani nejeví zájem.

Boj proti reklamnímu smogu

Snížit počet reklam v centru města a sjednotit jejich vzhled - to byl úkol pro podnikatele v Mikulově. Čas na to měli do konce července. Radnice teď hodnotí, jak se jim to podařilo. Celkově chce takzvaný reklamní smog z centra odstranit do konce roku.

Návštěvnost Slovanské epopeje

Do Moravského Krumlova míří kolem čtyř set lidí denně. Láká je Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy. Dílo je na místním zámku k vidění už měsíc. Příliv turistů znamená pro místní podnikatele nejen vítaný zdroj příjmů, ale třeba i potřebu přijímat nový personál.

Technologie jímání oxidu uhličitého

Unikátní technologii vyvinuli vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Umožňuje jímání oxidu uhličitého, který se samovolně uvolňuje při procesu kvašení vína. Ten umí odebrat, stlačit a přeměnit na kapalný kvasný plyn. Dá se využít třeba při sycení nápojů.

Přípravy na veletrh Animal Tech

V Brně vrcholí přípravy Mezinárodního veletrhu pro živočišnou výrobu Animal Tech. Začíná v neděli, jde o první větší akci, kterou areál brněnského výstaviště hostí po dlouhé odmlce způsobené epidemií covidu-19. Zájem vystavovatelů je podle vedení Veletrhů Brno velký, a to i přes souběh s jinými akcemi ze stejného oboru. V areálu brněnského výstaviště je teď Helena Ondřejová.

Natáčení filmu v letadle

Letecké muzeum v Kunovicích na Uhersko-hradišťsku obsadili filmaři. Natáčejí tam drama Ostrov svobody, které se odehrává na palubě letadla. Hlavní role ztvárňují Jiří Mádl a slovenská herečka maďarského původu Judit Bárdoš.

Kultura má cenu II

Českou premiérou zapomenuté hry proslulého dramatika Ödöna von Horvátha zahájilo sezonu Národní divadlo Brno. Zároveň spustilo druhý ročník kampaně Kultura má cenu - diváci si na zářijová představení v Redutě můžou koupit vstupenky za symbolickou částku a zbytek doplatit až při odchodu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD