Změny v brněnské dopravě s ohledem na opravu Tomkova náměstí. Záchrana památníku v Ivančicích. Výstava o Adolfu Loosovi ve Vídni. Záchrana motýla jasoně dymnivkového

Obsah dílu

Opravy silnic a dálnic

I večer a v noci pracují teď na některých místech silničáři, aby dopravu ve vytížených úsecích omezovali co nejmíň. Včera v noci třeba na dálnici D1 za Ostrovačicemi a taky ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku.

Opravy silnic a dálnic

Velké dopravní stavby omezují a v létě omezovat budou řidiče i v Brně. Pokračuje výstavba velkého brněnského okruhu v Žabovřeské ulici, začne se opravovat taky Pisárecký tunel.

Opravy silnic a dálnic

A se stavbou další části Velkého městského okruhu souvisí taky omezení, které čeká řidiče na Tomkově náměstí. Tam je teď redaktor Petr Minařík.

Nová expozice v Kroměříži

Dosud nepřístupné zrekonstruované prostory pod svou střechou otevře Muzeum Kroměřížska. Právě v nich dokončuje novou stálou výstavu nazvanou Poklady staré půdy.

Připomínka šlapanického rodáka

Před 79ti lety – 16. června 1942 – byl v Kounicových kolejích v Brně zastřelen učitel Oldřich Štěrba. Rodák ze Šlapanic patřil k 27 občanům města, kteří přišli o život ve věznicích a koncentračních táborech během druhé světové války.

Tropické teploty

Teploty na jižní Moravě se dnes vyšplhaly nad 30 stupňů Celsia. A tropy nás podle meteorologů čekají i v následujících dnech.

Muzeum věnované Alfonsi Muchovi

Namísto Památníku Alfonse Muchy chtějí v Ivančicích na Brněnsku muzeum. To by mělo mapovat život a tvůrčí i osobnostní růst slavného malíře a grafika.

Problémy s parkováním

Horské obce v Beskydech řeší problémy s neukázněnými řidiči. Ti často parkují na nevhodných místech nebo přímo vjíždějí do chráněného území.

Alternativní zemědělství

V Brně vzniká nová vertikální farma. Po celý rok tam zemědělci budou na osmi patrech pěstovat listovou zeleninu nebo bylinky za pomoci tak zvané aquaponie.

Záchrana vzácného motýla

Dřív šlo o běžný druh motýla, teď je jasoň dymnivkový kriticky ohrožený. Ochránci přírody se snaží, aby z Beskyd a Bílých Karpat úplně nezmizel a obnovují zhruba 300 hektarů zarostlých luk a lesů.

Výstava o Adolfu Loosovi

150 let a 1 rok od narození Adolfa Loose. Za zpoždění jubilejní výstavy ve Vídni může epidemie koronaviru. A tak České centrum expozici o architektovi, který se narodil v Brně, otevřelo až tento týden.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2021
 P ST HD