Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Výzkum odpadu

Brňané plýtvají potravinami mnohem více, než sami odhadují. Vyplývá to z výzkumu vědců Mendelovy univerzity v Brně. Kolik jídla lidé vyhodí zjišťovali odborníci zkoumáním obsahu popelnic.

Kompostování bioodpadu

Odborníci taky sledují kolik procent tvoří biologický odpad. Ročně jde u domácností skoro o polovinu z celkového množství odpadu. Ten by se dal přitom kompostovat.

Prodej obecních pozemků

Prodáno těm nejrychlejším. V Hruškách na Vyškovsku nabízela obec 23 pozemků lidem, kteří dnes ráno jako první podali žádost. Před úřadem kvůli tomu zájemci i nocovali. Jejich motivací byla cena – 2000 Kč/m2, v okolí Brna je až dvojnásobná.

Chybějící základna vodních záchranářů

Základna vodní záchranné služby na Vranovské přehradě nevznikne ani letos. Jihomoravský kraj zatím do stavby vzhledem ke škrtům kvůli koronaviru investovat nebude.

Výměna osvětlení v Olešnici

Lepší spánek pro člověka i zvířata, v noci černější obloha. Olešnice na Blanensku chce díky výměně veřejného osvětlení omezit světelný smog. Nové led lampy je totiž možné nastavit tak, že uprostřed noci svítí méně intenzivně.

Obnova Devíti křížů

Devět křížů, které stojí nedaleko dálnice D1 na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny, čeká obnova. Živě s Markétou Chumchalovou.

Nové dílny v Bohuslavicích

13 milionů korun změní budovu základní školy v Bohuslavicích - to je místní část Kyjova. Drtivou většinu pokryje evropská dotace. Dělníci postaví půdní vestavbu - vzniknou i nové dílny. Na takové prostory a stejnojmenný předmět kladou důraz řemeslnické ce

Otevřený zámek v Račicích

Zámek Račice se poprvé otevřel veřejnosti. V původně středověkém hradu se v minulém století vystřídal Generální štáb Československé armády, Oděvní podnik Prostějov, základní škola nebo dětský domov.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD