Zhodnocení práce veřejného ochránce práv za rok 2019. Oprava vodní nádrže v Boskovicích. Alternativní pohřbívání. Sběr borůvek

Obsah dílu

Šetření ombudsmana

Skoro 8 tisíc lidí se vloni obrátilo na Veřejného ochránce práv. Nečastěji chtěli pomoci v oblasti sociálního zabezpečení nebo stavebnictví - to zřejmě souvisí s připravovaným novým stavebním zákonem. Roční činnost instituce dnes poprvé hodnotil Stanislav

Napravené pochybení

Pochybení se podařilo veřejnému ochránci práv napravit třeba v Prostějově. Tamní stavební úřad opakovaně postupoval špatně v případě podnikatele, který bez povolení postavil plot podél Čechovického náhonu. Vytvářel tak překážku na stezce pro pěší.

Následky dešťů

Po vydatných deštích se v Olomouckém kraji i během včerejšího večera zvedaly hladiny řek. Několik jich dosáhlo druhého stupně povodňové aktivity. Třebůvka a taky Morava u Moravičan v noci kulminovaly nad hranicí třetího stupně.

Opravená nádrž

Hráz vodní nádrže Boskovice je po třech letech opět přístupná veřejnosti. Povodí Moravy dokončilo její rekonstrukci za víc než 150 milionů korun. Přehrada teď zvládne tisíciletou povodeň.

Alternativní pohřbívání

Další alternativu přírodě blízkého ukládání ostatků nabízí brněnská správa hřbitovů. V městské části Líšeň vytvořila takzvané údolí vzpomínek. Urny se tam budou ukládat ke kořenům květin nebo stromů. Výsadby i kamenné prvky mají navozovat pietu, třeba tra

Uvolnění opatření

Od zítřka se rozvolňují další vládní opatření proti šíření nákazy nemoci covid-19. Většina lidí v republice tak bude moct po víc než třech měsících odložit roušky. Až na výjimky. O těch už víc Helena Ondřejová.

Sběr borůvek

Se sběrem borůvek začali na největší borůvkové farmě v kraji - u Hovoran na Hodonínsku. Sběrači za sebou mají první týden práce. Letos očekávají větší sklizeň než vloni. Nejmíň 150 tun na pětadvaceti hektarech.

Nové expozice regionálních muzeí

Na nové stálé expozice lákají dvě muzea v regionu. Nové lapidárium s víc než stovkou kamenných artefaktů nabízí zámek v Oslavanech. A po třech letech se lidé můžou vypravit taky do zrekonstruovaného Vlastivědného muzea v Kyjově.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD