Postupný rozjezd fungování nemocnic v MSK a OLK. Vojáci v Alzheimer centru. Liberty Ostrava zhasíná pec. Prymula a kontrola chytré karantény na Moravě

Obsah dílu

Provoz nemocnic

Nemocnice se díky příznivému vývoji pandemie postupně vracejí do běžného režimu. Provádí se první původně zrušené operace. Pozvolna se obnovuje i ambulantní péče.

Provoz nemocnic

Od příštího týdne se do normálního režimu budou vracet taky obě brněnské nemocnice zřizované městem - Úrazová nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří. Na řadu mají i tady přijít plánované operace a kontroly na ambulancích.

Situace v Alzheimercentru

V ostravském Alzheimercentru pomáhají od rána s provozem vojáci. O jejich účast požádalo armádu v minulých dnech vedení zařízení spolu s krajským úřadem, a to poté, co se u 40 klientů a 17 zaměstnanců potvrdila nákaza koronavirem.

Rekonstrukce zavřených provozů

Už více než měsíc zejí restaurace, hospody, kulturní zařízení i sportoviště prázdnotou. Řada míst se tak ale díky vládním opatřením dočkala potřebných nebo dlouho plánovaných oprav.

Huť omezuje výrobu

Huť Liberty Ostrava odstaví kvůli pandemii koronaviru dočasně vysoku pec číslo dva a sníží tak výrobu surového železa o zhruba dvacet procent. Opatření se týká zhruba čtyř set zaměstnanců. S rozhodnutím nesouhlasí zástupci odborových organizací.

Studenti a studentky pomáhají zemědělcům

Zavřené hranice komplikují situaci zemědělcům. Například na chmelnice do Kokor na Olomoucku přijíždí každoročně pracovníci z ciziny. Ty teď musí nahradit místní nebo studenti zemědělské školy, která je kvůli pandemii uzavřená.

Systém tzv. chytré karantény

Prověřit fungování chytré karantény v Jihomoravském kraji dnes přijel náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Systém, který má postupně nahradit plošná omezení kvůli koronaviru spustila krajská hygienická stanice na konci března.

Zarybňování Petrova rybníka

Povodí Odry zarybňuje Petrův rybník u Krnova. Ten museli loni kvůli výskytu koi-herpes-virózy kaprů vypustit a všechny ryby utratit. Celková škoda byla 7 milionů korun. Vodohospodáři pak nechali lokalitu takzvaně „vyzimnit“, ryby se vrací až teď.

Aktuální situace v divadlech

Moravská divadla se pomalu vracejí ke zkoušení. Z Husy na provázku už se vystěhovaly šicí stroje, taky brněnská Polárka začne místo roušek pracovat na nové inscenaci. Třeba do Slováckého divadla se ale herci ještě nevracejí.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD