Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Změny v dopravě

Zpoplatnění silnic první třídy se v první pracovní den nového roku obešlo v regionu bez komplikací. Začalo platit včera, na téměř osmi stech 70-ti kilometrech silnic v celé republice.

Zákaz předjíždění pro kamiony

K lednu se váže i druhá novinka na našich silnicích, která se dotkne řidičů kamionů - ti budou mít na dalších 11-ti úsecích dálnic zakázáno předjíždět. Jednotlivá místa vybralo ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií.

Opravy dálnice

Na dálnici se v roce 2020 vrátí taky silničáři. Na jižní Moravě opraví úsek před vjezdem do Brna. Uzavírky čekají i samotné město. Hned na dvou místech by měla pokročit výstavba Velkého městského okruhu.

Start e-neschopenek

Lékaři začali vystavovat elektronické neschopenky. Od nového roku jim to nařizuje zákon. Podle ministerstva práce a sociálních věcí novinka zjednodušuje úřadování. Například ve Zlínském kraji ji ale někteří praktici odmítají, přestože tím riskují pokutu.

Začíná Tříkrálová sbírka

Už zítra vyrazí do ulic jižní Moravy Kašpar, Melichar a Baltazar. V převlečení za tři krále budou koledníci vybírat peníze pro potřebné a na charitativní projekty. Lidé můžou přispět i prostřednictvím dárcovských SMS.

Oslavy Nového roku

Oslavy konce roku byly na jihu Moravy z pohledu zdravotních záchranářů klidnější než loni. Výjezdů měli o 40 % méně. Ani policie a hasiči jak zlínského, tak jihomoravského kraje nic mimořádného během noci řešit nemuseli.

Socha Klementa Gottwalda

Po pádu totalitního režimu před 30-ti lety padaly taky sochy komunistických vůdců. Socha prvního dělnického prezidenta zmizela z centra Gottwaldova až poté, co se městu vrátil jeho původní název Zlín. Dodnes leží zamčená v garáži.

Dostupnost služeb

A ještě jednou zpět ke změnám, které přináší nový rok. Redaktorka Gabriela Netopilová, kterou zdravím do zlínského studia, dnes zjišťovala situaci ohledně uzavření malých obchodů na vesnicích.

Novoroční koncert brněnské filharmonie

Bezmála po třech letech se brněnská filharmonie vrátila do opraveného Janáčkova divadla - a to s novoročním koncertem. Zahájila tak i letošní oslavy 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD