Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Parkoviště Park and Ride v Brně

Radní města Brna schválili 11 míst, kde by mohla v příštích letech vyrůst parkoviště Park and Ride. Řidičům nabídnou zhruba 7 tisíc parkovacích míst. Jde o plochy, které slouží k odstavení auta a následné cestě do centra hromadnou dopravou.

Parkoviště v regionu

Dostat auta z centra Brna by mohla i záchytná parkoviště v okolních obcích na jižní Moravě. Budováním takových ploch v okolí nádraží chtějí obecní zastupitelé dostat cestující do vlaků a autobusů. Hotovo už je třeba v Hustopečích nebo Židlochovicích.

Bydlení pro schizofreniky

Ve Zlíně se dnes ještě jednou vrátili k plánované stavbě bytů pro lidi s duševními nemocemi. Zastupitelstvo projekt minulý čtvrtek schválilo, dnes večer ho vedení města přišlo obhajovat přímo před obyvatele čtvrti Letná. Josef Kvasnička debatu sleduje.

Bezplatné obědy pro děti

Přibývá základních a mateřských škol, které podporují projekt bezplatných obědů pro děti ohrožené chudobou. Do páté výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí se zatím zapojilo 109 škol z jihu Moravy. Jednotlivé děti už ale musí přihlásit sami rodiče.

Hlukové limity

Na 45ti místech jižní Moravy platí aktuálně výjimka pro překročení hygienického limitu hluku. Většinou jde o okolí frekventovaných silnic jako je třeba průtah v brněnských Bosonohách. Někteří místní proti hluku už roky bojují i soudní cestou.

Boj o školu v Jihlavě

Zastupitelé Jihlavy odsouhlasili rekonstrukci opuštěné školní budovy pro soukromou SCIO školu. Náklady na opravu jsou vysoké a město je bude z nájmu dlouho dostávat zpátky. Finanční výbor tuto investici nedoporučil a proti je i opozice.

Výzkumníkem s detektorem

Hledání archeologických nálezů pomocí detektorů kovů je běžně nelegální. Jihomoravský kraj a Akademie věd České republiky teď rozjíždí projekt, který má amatérské hledače zapojit do archeologického výzkumu. Na oplátku - za to, že své nálezy archeologům od

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD