Zkoumání dopravních nehod a podzimní rizika na silnicích. Rada jednala o rezidentním parkování v Brně. Odborníci doporučili odchyt medvěda na Valašsku

Obsah dílu

Výzkum chování řidičů

Speciální měřící auto si pořídili vědci z brněnského VUT. Pomáhat má s výukou i s výzkumem chování řidičů. Zaměří se přitom na lidský faktor při dopravních nehodách, který je pro vědce pořád velkou neznámou.

Bezpečnost za snížené viditelnosti

A s bezpečností na silnicích souvisí i blížící se změna letního času na zimní - snižuje se viditelnost a pro chodce v silničním provozu tak teď začíná nejrizikovější období. Lidé by měli víc dbát na to, aby byli na silnicích vidět.

Záchrana při srdeční zástavě

Jak pomoci člověku při zástavě srdce radili dnes jihomoravští záchranáři. U příležitosti „Evropského dne záchrany života“ v Brně předváděli lidem správnou masáž srdce i použití externího defibrilátoru.

Rezidentní parkování pokračuje

Vedení města dál pokračuje v přípravách na druhou vlnu rezidentního parkování, která má začít v listopadu. Radní dnes neschválili návrh lidovců a pirátů, aby řidiči za parkování ve třech oblastech neplatili.

Soud kvůli skládce zeminy

Případ obří skládky zeminy a suti ve Vážanech nad Litavou dnes začal řešit okresní soud ve Vyškově. Hora nad obcí obsahuje podle posudků kusy asfaltu nebo betonu. Podle obžaloby se hromada postupně sesouvá na sousední pozemky a ničí tak životní prostředí.

Odchyt medvěda na Valašsku

Zásah proti medvědovi, který páchá škody na Vsetínsku, se přiblížil. Podle ochranářů šelma postupně ztrácí plachost, nevadí jí blízkost lidí a je stále troufalejší. Doporučili proto dnes její odchyt. Speciální klec je právě teď na cestě ze Slovenska na Vs

5 let centra Bioskop

Už 13 000 studentů prošlo kurzy vědeckého výukového centra Masarykovy univerzity Bioskop. To teď slaví 5 let od svého založení. Za tu dobu organizátoři nabídku z původních 6 přírodovědných kurzů rozšířili na 41 hodin pro žáky základních a středních škol,

Výstava Vladimíra Kokolii

Rozsáhlou výstavu Vladimíra Kokolii otevře brněnská Fait Gallery. Z díla vůbec prvního nositele ceny Jindřicha Chalupeckého ukáže desítky obrazů a kreseb. Výstavě dominují velká barevná plátna.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST