Letošní úroda ovoce, Opravy brněnských viaduktů, Řešení bezdomovectví

Obsah dílu

Úroda ovoce

Letošní sklizeň ovoce by podle odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského mohla být druhá nejvyšší od roku 2006. Narozdíl od dvou posledních let úrodu nepostihly jarní mrazy. Kvůli suchu se ale zemědělci neobešli bez závlah.

Zpracování ovoce

Až o pětinu vyšší úrodu než je dlouhodobý průměr, pociťují taky zpracovatelé. Ať už v pálenicích, nebo v moštárnách. Tam, kde měli loni minimum zákazníků, se teď nezastaví. Malo-pěstitelé pak ovoce v hojné míře zavařují nebo suší.

Dopad na vinaře

Díky teplému a slunečnému počasí mají letos hrozny na jihomoravských vinohradech vysokou cukernatost. Ministerstvo zemědělství proto vinařům povolilo vína dokyselovat. Živě s prezidentem Svazu vinařů Tiborem Nyitrayem.

Fungování potravinových bank

Osm měsíců odevzdávají obchodní řetězce povinně potravinovým bankám jídlo, které by jinak skončilo většinou na skládce. Nařizuje jim to zákon. Banky tak můžou pomoct víc lidem, s novým zákonem ale mají nákladnější provoz.

Opravy viaduktů

řes sto let staré, přesto spolehlivé. Řeč je o konstrukcích železničních viaduktů nad Hybešovou a Křídlovickou ulicí v Brně, které dělníci už víc než měsíc opravují. Na hlavním nádraží kvůli tomu nefunguje páté a šesté nástupiště.

Řešení bezdomovectví

Ukončit bezdomovectví rodin v Brně chtějí tamní radní. Dnes vzali na vědomí plán, podle kterého město do roku 2025 poskytne bydlení stovkám rodin, kterým hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Definitivní zelenou ale ambiciózní sociální projekt ještě ned

Armádní roboti

Experiment, při kterém jim asistovala armáda a jihomoravští hasiči, uspořádali vědci z Vysokého učení technického. Jejich roboti při simulovaném cvičení vyhledávali radioaktivní místa v potenciálně zamořené oblasti, aby tím ochránili zdraví a životy lidí.

Nová kaplička ve Strážnici

Ve Strážnici na Hodonínsku mají po třech letech novou kapličku. Do té původní naboural v roce 2015 kamion a památku muselo město kvůli narušené statice nechat strhnout. Nová kaplička už prochází finálními úpravami.

Jurkovičův kabinet

150.výročí narození Dušana Jurkoviče si připomínají v Luhačovicích na Zlínsku.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST