Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Omezení odběru vody

Omezení odběru vody z vodovodu dnes začalo platit v šesti obcích kolem Tišnova na Brněnsku. Kvůli pokračujícímu suchu můžou lidé spotřebovat maximálně 100 litrů na osobu a den. Pitnou vodu nesmějí použít k zalévání, mytí aut nebo napouštění bazénů.

Opatření proti suchu

O nových opatřeních proti suchu dnes na svém zasedání jednala i vláda. Ministerstva zemědělství a životního prostředí předložila nový materiál zaměřený třeba na posílení vodních zdrojů.

Plánovaná přehrada ve Vlachovicích

Opatření proti suchu jsou v plánu i ve Zlínském kraji. Tam má zadržení vody v krajině pomoct nová přehrada ve Vlachovicích. Stát bude asi pět a půl miliardy korun, hotová by mohla být do deseti let. Živě s Lubošem Dostálem.

Uzavírka Letenské lávky

Až do prosince bude zavřená Letenská lávka v Brně-Bystrci. S jejími opravami začnou dělníci zřejmě za týden. Mají zabránit podobné havárii, ke které došlo na lávce v Praze-Tróji. Městská část nechala po loňském neštěstí prověřit stav tamních šesti lávek.

Půjčky pro mladé rodiny

Půjčku až dva miliony korun můžou ode dneška žádat mladé rodiny do šestatřiceti let. Žádosti přijímá státní fond rozvoje bydlení v Praze a Olomouci. Úvěry s jednoprocentním úrokem na dvacet let jsou určené na modernizaci nebo pořízení nového bydlení.

Lepší využití dřeva

Naši předci využívali mnohem víc druhů dřeva než dnes. Přišli na to vědci z Mendelovy univerzity v Brně, kteří po zpracování sedmi set vzorků historických předmětů ze strážnického skanzenu zjistili, že se jeden výrobek často skládal až z pěti druhů dřeva.

Likvidace úhynu ryb

Rybáři dokončili úklid uhynulých ryb z nádrže Nesyt na Břeclavsku. Po šesti dnech jsou břehy a hladina čisté. Hotovo ale ještě nemají. Zítra ráno břeh znovu zkontrolují a chtějí ho i sanovat. Víc ví Dominika Řebíková, kterou zdravím po telefonu.

Konec žní a úroda

Žně na jižní a východní Moravě skončily. Zemědělci letošní sklizeň obilí hodnotí jako podprůměrnou. Na vině jsou velká horka a nedostatek srážek. Jaké jsou letošní výnosy, zjišťovala redaktorka Veronika Váchová.

Škola barokní hudby v Holešově

Letní školu barokní hudby hostí Holešov na Kroměřížsku. Stovka studentů se tam pod vedením profesionálů zdokonaluje ve hře na starobylé nástroje anebo v pěveckých technikách. Na závěr 16. ročníku se představí veřejnosti ve velkolepém Händelově oratoriu.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST