Dotace pro venkovské prodejny. Obnova soch prezidenta Masaryka

Obsah dílu

Dotace pro venkovské obchody

Dotace ve výši dvou milionů korun rozdal Jihomoravský kraj obchodům v obcích, ve kterých žije míň než 750 obyvatel. Celkem se dostalo na 51 vesnických podniků.

Skomírající venkovské obchody

O skomírajících obchodech na venkově jsme v minulosti natáčeli už několikrát. Rozhodli jsme se na některé případy - s odstupem několika let - znovu podívat a zjistit, co se změnilo.

První nízkoenergetická prodejna

A podíváme se ještě do Dyjákovic na Znojemsku dnes Jednota otevřela vůbec první nízkoenergetickou prodejnu. Díky systému rekuperace si slibuje úspory, zákazníkům zase větší komfort při nakupování.

Problematická křižovatka v Lipůvce

Místo semaforu v centru Lipůvky na Blanensku budou jen dílčí úpravy. Vedení obce ho chtělo postavit na frekventované křižovatce silnice I/43, kde měl mimo jiné chránit taky chodce.

Roubená kaple inspirovaná Norskem

Krasovou na Blanensku zdobí nová roubená kaple. Dřevěný unikát postavil brněnský vědec Eduard Kejnovský přímo na své zahradě. Pro stavbu si nechal přivézt borovice až ze Sibiře.

Delší opravy D1

Dopravní omezení na D1 u Velkého Meziříčí se o měsíc zdrží. Opravy místo v srpnu skončí až v průběhu září. V modernizované části dálnice zůstanou dál i radary, které hlídají dodržování 80ti kilometrové rychlosti.

Úhyn ryb v rybníku Nesyt

Další úhyn ryb kvůli počasí - tentokrát mnohem masivnější. V největším rybníku na Moravě, Nesyt na Břeclavsku, jich uhynuly desítky tun. Škoda je - podle našich informací - v milionech. Kvůli vedrům je nízká hladina vody a v důsledku toho nedostatek kyslí

Obnova soch prezidenta Masaryka

Už za necelé tři měsíce si lidé připomenou vznik republiky. Kvůli stoletému výročí chystají obce a města různé oslavy – u soch, bust a podobizen Tomáše Garrigua Masaryka. Ty ale během druhé světové války vyhledávali a ničili nacisti.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST