100 milionů na vývoj látek pro boj s rakovinou. Obsazenost vysokoškolských kolejí. Omezení odběru vody na Třebíčsku

Obsah dílu

Peníze na výzkum rakoviny

100 milionů korun na vývoj látek pro boj s rakovinou, leukémií nebo nemocemi srdce. Takový grant z evropských peněz získali chemici a biologové z Masarykovy univerzity v Brně. Pomůže jim další čtyři roky financovat výzkum, o který má už teď zájem třeba br

Dotace na výzkum

A u tématu ještě zůstáváme, trochu analyticky se na dotace podíval Jakub Vácha.

Zájem o vysokoškolské koleje

Zájem o ubytování na vysokoškolských kolejí přes léto roste. Třeba brněnské VUT letos eviduje o 40 procent víc studentů než loni, kteří chtějí i mimo semestr na kolejích zůstat.

Požár lesa na Prostějovsku

Do dnešního rána zasahovali hasiči u rozsáhlého požáru lesa nedaleko Otaslavic na Prostějovsku. Smrkový a borovicový porost začal hořet včera odpoledne. Plameny spálily zhruba tři hektary lesa.

Klesají hladiny vody

Jižní Moravu čekají ve středu a ve čtvrtek dva nejteplejší dny v tomto týdnu. Letošní prázdniny jsou teplotně nadprůměrné a s minimálními srážkami. To jsou důvody, proč klesají hladiny vodních toků, podobně jako ve Šlapanicích, kde je teď Nina Krausová.

Omezení kvůli suchu

Nejaktuálnější zákaz je v Přerově a dalších 58 obcích v Olomouckém kraji, který platí ode dneška. Tam ale lidé nesmí z veřejného toku ani zalévat. Stejný problém je i na Třebíčsku, kde dnes natáčela Blanka Poulová.

Zámky ve vlastnictví soukromníků

Před necelým rokem a půl koupila zámek se zahradou v Račicích na Vyškovsku soukromá firma. A po několika letech, kdy byl areál veřejnosti nepřístupný, ho částečně otevřela turistům. Do interiéru se ale lidé zatím nepodívají.

Výroba kytar na Břeclavsku

Oblíbili si je třeba David Koller a Čechomor, ale taky Glenn Hansard nebo Suzanne Vega. Řeč je o dřevěných akustických kytarách, které už 35 let vyrábí firma ve Velkých Němčicích na Břeclavsku.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST