Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne na jižní Moravě a ve Zlínském kraji

Obsah dílu

Nedostatek vody na přehradě

Ještě ani nezačalo léto a vodohospodáři už řeší problémy se suchem. Nedostatek vody je v některých řekách a ve Vranovské přehradě. Tam je voda o čtyři metry níž, než běžně. Z nádrže víc vody odtéká, než přitéká. Po jarním tání to není obvyklé.

Málo vody pro zemědělce

Následky sucha nejvíc pociťují zemědělci na Znojemsku. Jako třeba v okolí Jevišovky, která je v Božicích na dvanácti procentech normálu. Pokud podle hospodářů nezaprší, budou škody na úrodě stejné nebo ještě horší než loni.

Podzemí pod Kolištěm

Podzemní chodby pod brněnským Kolištěm prodloužili dělníci na několik stovek metrů. Hornickým způsobem tam skoro šest metrů pod zemí staví novou kanalizaci. Ta stávající už nedostačovala a byla v havarijním stavu.

Zájem o službu v zálohách

Roste zájem o službu v dobrovolných armádních zálohách. Například na Vysočině je v posledních dvou letech zájemců až o polovinu víc. Cvičení mají několikrát do roka.

Bezpečnost na přechodech

Dva nebezpečné přechody pro chodce v Brněnské Bystrci nechá magistrát výrazně proměnit. U obou totiž kvůli přilehlé zastávce MHD chodci riskují. Přes autobusy na ně není ze silnice vidět.

Úsekové měření rychlosti

Dalším krokem k bezpečnosti je taky zpomalení aut - podle odborníků z Besipu je nejúčinnějším způsobem, jak řidiče od rychlé jízdy odradit, úsekové měření. Třeba ve Zlíně takto vloni přistihli přes 2 a půl tisíce šoférů.

Noční mrazy

Jak jsme už naznačili v úvodu, podle meteorologů by se dnes v noci mohly objevit přízemní mrazíky. Těch se obávají zejména ovocnáři nebo vinaři, kterým jarní mrazy v posledních dvou letech zničily velkou část úrody.

Soutěž zahradníků

Soutěž Lipová ratolest dnes vyvrcholila v Kyjově. Utkalo se v ní asi 40 studentů zahradnických oborů z celé republiky. Nejúspěšnější byl tým z Litomyšle. Upravovali předzahrádky v Nerudově ulici. Museli to stihnout během tří dnů.

Zázrak v černém domě

Oceňovanou hru Milana Uhdeho Zázrak v černém domě nově uvádí Národní divadlo Brno. V dramatikově rodném městě se bude hrát poprvé. Jde vůbec o nejosobnější hru, kterou napsal – promítl do ní osudy své rodiny.

Přehrát vše
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST