Chalupa je hra → 17. 3. 2019

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Co by jiní zbourali, chalupáři zachrání.

16. 2. 2010 17:30 ČT1

V oblasti Těšínské pahorkatiny leží malinká obec Dolní Datyně, která je sice městskou částí Havířova, ale těsně sousedí s chráněnou oblastí, ve které najdete meandry, lužní porosty a řadu chráněných živočichů. Štáb magazínu…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16850

Mohli jste vidět

17. 3.
2019

Spárování roubených chalup postaru a s citem

Jedno z nejsevernějších míst republiky - Frýdlantsko - je přirovnáváno k oblastem, jakými jsou například Jesenicko či Bruntálsko na Moravě. Jsou to Sudety s pohnutou historií, malebnou architekturou, je to krajina, na které se podepsalo období bez konkrétních majitelů, hospodářů a pořádků. Kdyby nebylo chalupářů a fandovství některých místních obyvatel, u mnohých staveb bychom jen tušili, jak byly kdysi krásné. Jedním z takových nadšenců a pábitelů je i pan Milan z Liberce, který už jako malý kluk shromažďoval nejrůznější starodávné předměty z domácností nebo vesnických hospodářství a snil o tom, že je jednou bude mít kde vystavit. Dnes pan Milan úspěšně rekonstruuje staré hrázděné stavení v Dolní Řasnici i několik dalších přilehlých historických objektů.

Tipy na výlet

Jindřichovice pod Smrkem

Pan Vlk buduje v nedalekých Jindřichovicích pod Smrkem Žijící skanzen. Dům, který celému skanzenu dominuje, sice vypadá, jakoby tu stával už odnepaměti, ale nenechte se zmýlit. Jeho stáří byste spočítali na prstech jedné ruky. Dozvěděli jsme se, že v Žijícím skanzenu to doopravdy žije. Probíhají zde kurzy tradičních dovedností, tematické tábory pro děti nebo umělecké dílny. Pořádají se tady divadelní představení a nepřeberné množství dalších kulturních a vzdělávacích akcí především s duchovní či přírodní tematikou.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Pan Milan Maršálek se rozhodl zrekonstruovat starou rychtu v Dolní Řasnici.

Pusťte si pořad

iVysílání