Dali se dohromady ještě jako kluci a v 70. letech ovládli celý Řím. Drama inspirované skutečnými událostmi. Italský koprodukční film (2005). Hrají: K. Rossi Stuart, A. Mouglalisová, P. Favino, C. Santamaria, S. Accorsi a další. Režie Michele Placido

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Nejdřív to byla klučičí parta, pak ukradli první auto a kolo zločinu se začalo pomalu, ale neúprosně otáčet. Když zorganizovali první únos, mysleli ještě na to, co si za prachy pořídí každý sám. Jenže nejmíň třem z nich, Čvaňhákovi, Ledovi a Dandymu, se zachtělo víc. Ve chvíli, kdy odložili část výkupného na stranu, aby rozjeli „obchody“, byl osud Říma na dlouhá léta zpečetěn. Neznámí kluci z předměstí se vydali dobýt hlavní město.

Film, který podle stejnojmenného románu Giancarla De Cataldo natočil Michele Placido, je inspirován skutečnými osudy zločineckého gangu, který sužoval Řím mezi lety 1977–1992. Ačkoliv Placidovu filmu nechybí nic z kriminálního žánru, nejde o klasickou kriminálku. Inspirace skutečností a nutnost vytvořit retro iluzi dnes už neexistující podoby Říma a jeho atmosféry byla pro tvůrce víc než výzvou.
Příběh se odehrává mezi gangstery, jako by filmová kamera byla jedním z nich, a jediný zástupce zákona, kterému dochází rozsah a nebezpečí jejich aktivit, inspektor Scialoja je tentokrát tím, kdo je nahlížen zvenku.
Michele Placido, italská herecká legenda, nezapomenutelný komisař Cattani, se podílel na projektu, který doma v Itálii pobral ceny za scénář, režii a Cenu diváků právě jako jeden ze scenáristů a především jako režisér.
V hlavních rolích se až neuvěřitelně autenticky představují jinak známé herecké tváře současného italského filmu a divadla jako Pierfrancesco Favino, Kim Rossi Stuart, Claudio Santamaria, Stefano Accorsi, Anna Mouglalisová, či mladá hvězda Jasmine Trincaová (naposledy jsme ji mohli vidět v ČT ve filmu Ukradené děti).

Originální názevRomanzo criminale
Stopáž87 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3 *
ŽánrFilm