Klikněte pro větší obrázek Pořad Psí život, který si našel své místo ve vysílacím schématu ČT 1 vždy každou neděli v 17:10, chce pomáhat pejskům, kteří z vážných důvodů nemohou zůstat ve své původní rodině. Nejde o žádnou reality show, ale o dokument sledující, jak majitel hledá nový domov pro svého pejska, se kterým už nemůže dál žít v jedné domácnosti. Drtivá většina důvodů, proč rodina musí svého psa dát pryč, je úmrtí v rodině. Zbytek jsou velmi vážné existenční potíže. Život prostě přináší různé problémy, někdy je skutečně těžké se s čtyřnohým členem rodiny rozloučit, ale jiné řešení opravdu nezbývá. Pořad Psí život proto divákům předestře nejen radostné chvilky se čtyřnohým kamarádem, ale upozorní i na to, že starat se o psa není jednoduchý úkol. Pořad Psí život tedy přispívá k pochopení toho, co to znamená žít se psem a má i vzdělávací charakter.

Majitel, který se nemůže postarat o svého miláčka má pochopitelně několik možností, jak tuhle situaci vyřešit. První možnost je spolehnout se na příbuzné a známé a zkusit přenechat pejska jim.

Klikněte pro větší obrázek Když tahle varianta selže, majitel může umístit psa do útulku. Útulky jistě dělají svou práci velmi dobře a zodpovědně, ale jejich kapacita není neomezená. Často se stává, že pejskové tam prožijí několik měsíců svého života a nikdo o ně neprojeví zájem. Pes, který je zvyklý na každodenní zájem svého pána, se musí podřídit pobytu mezi ostatními zvířaty, zapomenout na každodenní procházky a mazlení. Zkrátka láska ošetřovatelů se musí rozmělnit mezi hodně pejsků.

Klikněte pro větší obrázek Třetí variantu nabízí pořad Psí život. Má za úkol pomoci v první řadě pejskovi! Zodpovědný majitel chce pro svého miláčka opravdu jen to nejlepší. Díky tomuto pořadu má možnost poznat dva kandidáty, kteří mají zájem se ujmout psa, který už nemůže zůstat u původní rodiny. Pes u nich zůstane 24 hodin, aby si vyzkoušel, jak by mohlo nové soužití fungovat. U obou kandidátů se natočí reportáže, které se pustí původnímu majiteli. Ten má možnost v klidu si rozmyslet, kde by mohlo být pejskovi nejlépe. Uvidí reakci při jejich prvním kontaktu, uvidí prostředí, kde by měl pes žít, poslechne si vyprávění kandidátů o jejich životě, zda už někdy měli psa apod. Teprve potom se rozhodne, která rodina bude víc vyhovovat povaze a zvykům jejich čtyřnohého kamaráda. Navíc psa prohlédne výcvikář, pan Stanislav Doležal, který zadá potencionálním majitelům minitest, aby prověřil alespoň částečné souznění mezi psem a člověkem, který se o něj bude chtít nadále starat.

Někomu se může zdát, že důvody, které vedou majitele k tomu, aby svého miláčka někomu darovali, nejsou dostatečné. Není ale lepší, aby se pes dostal do nové rodiny? Možná by skončil na ulici nebo uvázaný v lese. Rozhodně pořad nenabádá k tomu, aby se majitelé nezodpovědně zbavovali člena rodiny!

Tento formát se úspěšně vysílal a stále ještě vysílá ve Finsku, Dánsku a Španělsku a ani v jedné zemi nevzbudil žádné negativní reakce.

Je Vám smutno? Hledáte kamaráda? Chcete se zapojit do projektu Psí život a poskytnout čtyřnohým přátelům nový domov? Ozvěte se nám na telefonní číslo 722 587 571 nebo e-mail psizivot@ceskatelevize.cz.